2024-08-11
Solvay buduje w Arabii Saudyjskiej pierwszy na świecie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla zakład produkcji sody kalcynowanej. Wyposażony w proces e.Solvay, obiekt będzie wykorzystywał jako surowiec przekształconą solankę pochodzącą z odsalania wody morskiej. Koncern oczekuje, iż ta przełomowa technologia ustanowi nowy światowy punkt odniesienia w zakresie konkurencyjności, obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju w ramach produkcji sody kalcynowanej.
Kompleks powstaje w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej i zapewnia pełen dostęp do zasobów odnawialnych i stanowi wyjątkową okazję do wspierania innowacji w dziedzinie energii i wody. Partnerstwo Solvay i firmy energetyczno - wodnej ENOWA położyć ma podwaliny pod budowę przyszłej fabryki sody kalcynowanej, która będzie konkurencyjna, a jednocześnie zachowa neutralny wpływ na środowisko.
- Partnerstwo z ENOWA pozwala nam przeprowadzić dogłębną ocenę wykonalności projektu, pod kątem budowy do końca tej dekady pierwszej w historii fabryki sody kalcynowanej, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. To strategiczne posunięcie jeszcze bardziej wzmacnia naszą pozycję światowego lidera w branży, zapewniając zrównoważone dostawy sody dla naszych klientów - mówi Jean-Charles Djelalian, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Solvay.
Na początku tego roku rozpoczął się w Europie pilotażowy proces produkcyjny dla technologii e.Solvay. Pilotaż, zaprojektowany w celu oceny wykonalności bardziej zrównoważonej i konkurencyjnej technologii produkcji sody kalcynowanej, przyniósł pozytywne wyniki. Nastąpiło wykazanie potencjału w zakresie niskiej emisji, zmniejszonego zużycia zasobów i energii oraz usuwania pozostałości wapienia. Następna dwuletnia faza pilotażowa przygotuje grunt pod rozpoczęcie produkcji na skalę przemysłową w drugiej połowie tej dekady.
Realizowany w Arabii Saydyjskiej projekt rozpocznie swe funkcjonowanie od początkowej zdolności produkcyjnej wynoszącej 500 tys. ton sody kalcynowanej do 2030 r., a w kolejnych latach wolumen ma sukcesywnie rosnąc i osiągnąć poziom 1,5 mln ton do 2035 r.
Strategiczne położenie wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego ułatwi belgijskiemu koncernowi dostęp do rynku na całym Bliskim Wschodzie, w Afryce i w Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie obiekt zapewni cenne informacje dla obecnej sieci zakładów Solvay w Europie, która przechodzi transformację energetyczną i innowacje procesowe.
- Łącząc nasz innowacyjny proces produkcji sody z energią odnawialną i surowcami o obiegu zamkniętym, poprowadzimy rynek w kierunku sody kalcynowanej neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla i ukształtujemy przyszłość światowego przemysłu sody kacynowanej - chwalą sięprzedstawiciele koncernu Solvay.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...