2024-02-12
Evonik rozpoczął produkcję biosurfaktantów ramnolipidowych. Powstają one w pierwszej tego typu fabryce na świecie, która właśnie została uruchomiona na Słowacji.
Nowa fabryka spełnia wysokie zapotrzebowanie na biodegradowalne ramnolipidy na bazie biologicznej, stosowane w środkach czyszczących i higienie osobistej. Dla Evonik ukończenie tej inwestycji stanowi kamień milowy w kierunku wprowadzania biorozwiązań opartych na zrównoważonym rozwoju. Ramnolipidy charakteryzują się wyjątkowo wysoką jakością i zapewniają firmie wyjątkową pozycję rynkową dzięki procesowi produkcyjnemu opartemu na fermentacji.
Ramnolipidy i inne zrównoważone biosurfaktanty w ofercie Evonik czerpią z platformy biotechnologicznej firmy w dziale nauk przyrodniczych, Nutrition & Care. Kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, oddział wykorzystuje innowacyjne biorozwiązania, aby sprostać wyzwaniom związanym z pielęgnacją biocyrkulacyjną za pomocą systemów węglowych o zamkniętym obiegu, zachowując jednocześnie wysoką funkcjonalność i ochronę różnorodności biologicznej.
- Nasze wysokowydajne ramnolipidy ustanawiają precedens nie tylko w firmie Evonik, ale również jako część szerszej rewolucji w zakresie zrównoważonych chemikaliów. Jesteśmy podekscytowani możliwością przewodzenia rynkowym biorozwiązaniom - komentuje Johann-Caspar Gammelin, prezes działu Nutrition & Care firmy Evonik.
- Ukończenie tej fabryki jest świadectwem naszej wiedzy technicznej, ale co najważniejsze umożliwia naszym klientom szybsze wprowadzanie na rynek bardziej zrównoważonych produktów do czyszczenia i higieny osobistej - dodaje Yann d'Hervé, dyrektor linii biznesowej Care Solutions firmy Evonik.
Ramnolipidy to klasa biosurfaktantów wytwarzanych w sposób zrównoważony w procesie fermentacji przy użyciu europejskiego cukru kukurydzianego jako głównego surowca. Ten biogeniczny proces oparty na węglu nie wymaga surowców petrochemicznych ani olejów tropikalnych. Ramnolipidy są w pełni biodegradowalne i stanowią zrównoważoną alternatywę dla konwencjonalnych środków powierzchniowo czynnych ze względu na ich biosurowce oraz niski profil toksykologiczny i ekotoksykologiczny. Ich wyjątkowe właściwości pieniące i łagodność sprawiają, że idealnie nadają się do stosowania w domowych środkach czyszczących i produktach do higieny osobistej, takich jak szampony i wody micelarne. Oferują również doskonałą wydajność w zastosowaniach przemysłowych, takich jak powłoki, górnictwo oraz ropa i gaz.
Firma Evonik Fermas z siedzibą w Słowackiej Lupczy na Słowacji została założona w 1992 roku jako spółka joint venture pomiędzy Degussa AG i Biotika a.s. Firma początkowo produkowała aminokwasy do pasz dla zwierząt przy użyciu biotechnologii, ale w 1998 roku stała się spółką zależną w 100% firmy Evonik, poszerzając swoją wiedzę o produkcję produktów na bazie fermentacji do żywienia zwierząt, farmaceutyków, kosmetyków i higieny osobistej. W 2016 r. firma Evonik Fermas uruchomiła pierwszą pilotażową instalację do produkcji zrównoważonych biosurfaktantów w drodze fermentacji. Teraz zaczęła ona pracę w trybie pełnoskalowym.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...