2024-08-27
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego opublikował raport o stanie branży kosmetycznej w Polsce. Dokument o nazwie „Kosmetyczna Polska” omawia m.in. pozycję rodzimej branży na tle europejskiej konkurencji. Polska jest piątym największym rynkiem kosmetyków w Unii Europejskiej, z udziałem w wysokości 6,4%.
Z raportu dowiadujemy się, że wartość rynku kosmetycznego w Europie w 2023 roku wyniosła 96 mld euro (w UE 27 było to 81 mld euro). Tym samym Europa wraz ze Stanami Zjednoczonymi są największymi rynkami kosmetycznymi na świecie. Na trzeciej pozycji są Chiny, dalej Japonia, Brazylia oraz Indie.
Największymi graczami Unii Europejskiej są Niemcy, utrzymujące pozycję lidera rynku kosmetycznego pod względem jego wartości (15,9 mld euro), Francja (13,7 mld euro), Włochy (12,5 mld euro), Hiszpania (10,4 mld euro). Polska jest piątym największym rynkiem kosmetyków w UE (5,2 mld euro). Ważną pozycję utrzymuje również, będąca już poza obszarem Unii Europejskiej, Wielka Brytania (11 mld euro).
Na przestrzeni lat 2014–2023 rynek kosmetyków w Unii Europejskiej urósł o 34%. Polska zalicza się do liderów tego wzrostu. W tym okresie nasz rynek wzrósł aż o 75,3%, co było drugim najlepszym wynikiem w Unii Europejskiej – za Litwą (98,9%), jednak udział Litwy w unijnym rynku kosmetyków jest zdecydowanie mniejszy – 0,5%.
Autorzy raportu PZPK przekonują, iż największe rynki mają ustabilizowaną pozycję i rosną wolniej niż mniejsze, szybko rozwijające się, i jest to zgodne z trendem konwergencji gospodarczej.
W latach 2014–2023 tylko osiem krajów w Unii Europejskiej mogło pochwalić się skumulowaną roczną stopą wzrostu (CAGR) rynku kosmetyków powyżej 5%, a tym samym wzrostem całego rynku powyżej 50% od 2014 roku. Zaliczała się do nich Polska, dla której współczynnik ten wyniósł 6,4%.
- W ciągu 10 lat Polska zwiększyła swój udział w unijnym rynku kosmetyków z 4,9% do 6,4%. Tak wysoka dynamika wzrostu, w połączeniu ze zdolnością branży do generowania wysokich stóp rentowności, coraz większej sprzedaży na rynku wewnętrznym oraz bezprecedensową ekspansją zagraniczną (Polska jest piątym eksporterem kosmetyków w UE oraz dziewiątym na świecie) dają dobre warunki do dalszego umacniania swojej pozycji na arenie międzynarodowej. Pozostałe kraje, dla których wartość rynku rosła ponad 5% rocznie w tym okresie, to Hiszpania, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Litwa, Łotwa oraz Estonia – wszystkie z wyjątkiem Hiszpanii ze zdecydowanie mniejszymi wartościami całego rynku w porównaniu do polskiego, który jest 2,7-krotnie większy od rumuńskiego, 13,5-krotnie większy od litewskiego i 26-krotnie większy od estońskiego. W porównaniu do liderów Polska ma jeszcze dużą przestrzeń do dalszego rozwoju. Wartość rynku kosmetyków w Polsce to w porównaniu 33% wartości rynku niemieckiego, 38% francuskiego, 41% włoskiego oraz 50% hiszpańskiego. Ten ostatni rozwija się równie imponująco, ponieważ ma swój wkład w 12,8% unijnego rynku, a sam urósł w latach 2014–2023 o 63,9% - czytamy w raporcie PZPK.
Zdaniem autorów opracowania, podobną ścieżką może rozwijać się Polska, ponieważ nie widać oznak słabnięcia rozwoju na tle krajów UE – wręcz przeciwnie, rośnie coraz w większym tempie rok do roku od pandemii COVID-19, a perspektywy wzrostu gospodarczego dla Polski są jedne z najlepszych w Europie, w tym zdecydowanie lepsze od tych odnoszących się do Hiszpanii.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...