2012-10-25
Od dłuższego już czasu, pod egidą ONZ, trwają prace nad Konwencją rtęciową, mające na celu ograniczanie emisji rtęci z procesów produkcyjnych w sposób maksymalny.
Unia Europejska chce być liderem takich regulacji i zapewne nie czekając na rozwój zdarzeń związanych z w/w konwencją, wprowadzi niebawem przepisy narzucające standardy emisyjne dla rtęci z przemysłu. Prowadzone są bowiem prace ustawodawcze zmierzające do ograniczenia emisji metali ciężkich, wśród których rtęć, jako bardzo silnie toksyczny pierwiastek, stawiana jest na jednej z pierwszych pozycji.
Potencjalnie dotknąć to może różnych sektorów, energetyki węglowej w szczególności.
Największym źródłem emisji rtęci do powietrza atmosferycznego są procesy spalania paliw do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, w przemyśle oraz gospodarstwach domowych.
Polska w sposób niezasłużony uchodzi za kraj o jednej z największych w Europie wielkości emisji rtęci do atmosfery. I choć nie wszyscy zgadzają się z tym stwierdzeniem argumentując, że na takie postrzeganie „dokonań” naszego kraju mają wpływ wyrywkowe wyniki badań, dotyczące zawartości rtęci w polskich węglach, publikowane w latach 90. ub. wieku i pierwszych latach XXI wieku – aktualny tekst przygotowywanej przez UNEP Konwencji rtęciowej, która ma być przyjęta już w przyszłym roku, zakłada wprowadzenie pewnych ograniczeń dla kraju emitującego rocznie ponad 10 ton rtęci do atmosfery. Jeżeli taki zapis zostałby przyjęty, a wszystko wskazuje na to, że tak będzie, to m.in. na Polskę, nałożone zostaną dodatkowe wymagania, zobowiązujące do podejmowania działań mających na celu obniżenie emisji rtęci.
Polski przemysł i krajowa energetyka nie stoją w miejscu w tym temacie. Na przestrzeni ostatnich lat modernizacja technologiczna w polskim przemyśle jest faktem, a moce wytwórcze polskiej energetyki zawodowej zostały w dużym stopniu zmodernizowane. Standardem w polskim przemyśle jest wyposażenie w instalacje do usuwania pyłów w wysokosprawnych elektrofiltrach, instalacje do odsiarczania spalin, czy - w ostatnich latach - w instalacje do usuwania tlenków azotu ze spalin. Wszystkie te działania przyczyniają się nie tylko do obniżenia emisji do atmosfery pyłów, tlenków siarki i tlenków azotu, ale również do znacznego obniżenia emisji rtęci.
Oczywiście nie zwalnia to polskiego przemysłu, a energetyki w szczególności, z podejmowania innych działań zmierzających w kierunku racjonalnego obniżania emisji rtęci do atmosfery. Możliwe są tutaj różne scenariusze, jednak zdaniem ekspertów główna uwaga branży powinna być skupiona choćby na wiarygodnym określeniu stanu aktualnego w zakresie emisji tego pierwiastka, działaniach zmieniających generalnie wizerunek polskich węgli, a także na opracowaniu wspólnej strategii sektora energetycznego, aby zapisy Konwencji rtęciowej nie spowodowały obniżenia jego wzrostu gospodarczego.
Dlatego też 21 listopada 2012 roku w Hotelu Marriott, w Warszawie odbędzie się seminarium „RTĘĆ A SPRAWA POLSKA. Konwencja, ograniczanie emisji, technologia - II edycja". Celem seminarium jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym stronom: instytucjom, organizacjom oraz biznesowi, zabranie głosu w tym temacie. Pragniemy stworzyć niezależne forum do wymiany opinii dla ekspertów z branży. Swój udział w seminarium potwierdziła m.in. p. Lesley Sloss, reprezentująca International Energy Association Clean Coal Centre, osoba, której wiedza i opinie są bardzo cenione w branży, w związku z tematyką rtęci i tematów z tym związanych, a udział Pana prof. Andrzeja Kraszewskiego, Ministra Środowiska w latach 2010-2011.
Więcej informacji o spotkaniu: http://scc.com.pl/konferencje/en/rtec2/
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...