2018-01-24
Lider polskiej branży biotechnologicznej, spółka Selvita, ujawnia plany na przyszłość. Obejmują one m.in. przeprowadzenie wtórnej oferty publicznej akcji na GPW oraz rozwój licznych projektów badawczych.
Selvita zamierza zaoferować do 2,2 mln akcji nowej emisji i oczekuje, że pozyska w ten sposób 140 mln zł netto. Środki z emisji posłużą do realizacji strategii rozwoju, przewidzianej do 2021 r. Nadrzędnym celem tej strategii jest wygenerowanie wzrostu wartości spółki poprzez samodzielne finansowanie wczesnych faz badań nad innowacyjnymi lekami i komercjalizację projektów na późniejszych niż do tej pory etapach rozwoju.
Zgodnie z założeniami, do 2021 r. Selvita planuje osiągnąć następujące cele biznesowe:
• Rozwój projektu SEL120 w pierwszej fazie badań klinicznych oraz podpisanie kontraktu partneringowego w drugiej fazie badań klinicznych, na warunkach kilkukrotnie lepszych niż w przypadku kontraktu na SEL24;
• Sprzedaż jednego projektu rocznie w latach 2018-2020, w tym: w 2018 r. w obszarze terapii celowanych w fazie odkrycia lub przedklinicznej; w 2019 r. w obszarze immunometabolizmu w fazie przedklinicznej lub klinicznej, w 2020 r. w obszarze immuno-onkologii w fazie klinicznej;
• Dalszy dynamiczny wzrost przychodów w segmencie usługowym;
• Wzrost kapitalizacji powyżej 2 mld zł, a więc co najmniej o ponad 180% wobec średniego poziomu z ostatnich trzech miesięcy.
Łączne nakłady finansowe związane z planami inwestycyjnymi wyniosą ok. 360 mln zł, z czego ok. 260 mln zł wyniosą bezpośrednie nakłady na rozwój projektów innowacyjnych, 73 mln zł pójdzie na budowę i wyposażenie Centrum Rozwoju Leków Innowacyjnych.
Przede wszystkim realizowane będą dwa projekty rozwojowe: SEL24 (rozwój kliniczny we współpracy z Menarini Group) oraz SEL120 (samodzielna realizacja pierwszej fazy badań klinicznych i dalsza komercjalizacja projektu). Równolegle prowadzone będą prace nad odkryciami i rozwojem cząsteczek i leków biologicznych w ramach trzech istniejących platform: terapii celowanych, metabolizmu komórek nowotworowych i immunometabolizmu oraz immunoonkologii. Ponadto spółka planuje uzupełnić portfolio badawczo-rozwojowe o projekty terapeutyczne na bazie substancji biologicznych poprzez kompleksową budowę nowej platformy rozwoju leków.
Jednym z głównych celów biznesowych nowej strategii jest podpisanie umowy partneringowej na kolejną cząsteczkę z portfolio Selvity – SEL120, selektywny inhibitor kinaz CDK8 o potencjale terapeutycznym, m.in. w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, nowotworów piersi, czy jelita grubego – po zakończeniu pierwszej fazy badań klinicznych. Projekt znajduje się obecnie w fazie badań przedklinicznych, a rozpoczęcie badań klinicznych planowane jest na drugą połowę 2018 r.
W latach 2019-2020 nastąpi przeniesienie Segmentu Innowacyjnego Selvity do nowo wybudowanego Centrum Rozwoju Leków Innowacyjnych w Krakowie. W nowym budynku nastąpi zwiększenie skali projektów prowadzonych przez Selvitę, niezbędne do przeprowadzenia zaplanowanych prac w ramach platform projektowych oraz uruchomienie nowych obszarów kompetencyjnych w szczególności w obszarze badań przesiewowych na dużej liczbie cząsteczek, a także uruchomienie własnego laboratorium badań nad zwierzętami.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...