2024-03-14
Fertilizers Europe, organizacja branżowa europejskich producentów nawozów, przekonuje, iż przemysł nawozowy na Starym Kontynencie ma wyjątkową możliwość ulepszenia zarówno zrównoważonych systemów żywnościowych za pomocą nawozów niskoemisyjnych, jak i unijnej gospodarki wodorowej za pomocą czystego amoniaku działającego jako środek wspomagający wodór. Ale nie zrobi tego w obliczu aktualnej polityki UE.
W ocenie Fertilizers Europe, niezwykle ważne jest, aby UE postawiła na pierwszym planie swoją strategię przemysłową, zapewniając podatny grunt dla ekologicznych inwestycji w Europie. Pomyślne przejście na produkcję nawozów odnawialnych i niskoemisyjnych może nastąpić jedynie wtedy, gdy europejscy producenci pozostaną konkurencyjni w skali światowej.
- Dzisiaj nasza branża stoi w obliczu jednego z najpoważniejszych kryzysów gospodarczych od lat, a zmienne i wysokie ceny gazu oraz rosnący import charakteryzujący się wysoką emisją dwutlenku węgla negatywnie wpływają na naszą konkurencyjność. Wstrzymanie produkcji, utrata miejsc pracy i wycieki inwestycji to tylko niektóre z konsekwencji, przed którymi stoi już europejski przemysł nawozowy. Zapewnienie przekonującego uzasadnienia biznesowego dla sektorów dekarbonizacji kluczowych dla strategicznej autonomii Europy nigdy nie było ważniejsze – mówi Antoine Hoxha, dyrektor generalny Fertilizers Europe.
Podkreśla on ponadto, iż europejscy producenci nawozów mają ambicje i plany zapewnienia wysokiej redukcji emisji, aby kontynuować produkcję, inwestować i prosperować w Europie. W związku z tym Fertilizers Europe wzywa Komisję Europejską do uznania skali tego wyzwania i konieczności odblokowania środków finansowych na dekarbonizację istniejących aktywów, zapewnienia dostępu do niedrogiej energii niskoemisyjnej i odnawialnej oraz opracowania wspierających branżę ram regulacyjnych.
- Koszt dekarbonizacji naszego sektora przekracza 80 miliardów euro. To przejście po prostu nie nastąpi bez znacznego i ukierunkowanego wsparcia finansowego dla naszego sektora oraz ścisłej współpracy w całym łańcuchu wartości w celu stworzenia dynamicznie rozwijającego się rynku niskoemisyjnej żywności i nawozów. Nasza branża angażuje się we wspieranie rolników we wdrażaniu praktyk zrównoważonego zarządzania składnikami odżywczymi. W tym celu polityki UE i krajowe muszą zachęcać do korzystania z narzędzi cyfrowych, nowych produktów i usług doradczych. Zapewni to rolnikom w UE dostęp do najnowocześniejszych technologii, umożliwiając im maksymalizację efektywności stosowania składników odżywczych przy jednoczesnym łagodzeniu emisji z zakresu 3 z rolnictwa– powiedział Hoxha.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...