2022-06-23
Grupa CIECH poinformowała, że kluczowy biznes jej działalności, jakim jest segment sodowy nie odczuł na razie negatywnych skutków związanych z wojną na Ukrainie.
Władze firmy w swoim raporcie finansowym za pierwszy kwartał 2022 roku przypomniały, że w przypadku Segmentu Sodowego krytyczne dla zachowania ciągłości operacyjnej zakładów sodowych zlokalizowanych w Inowrocławiu oraz Janikowie są dostawy solanki, węgla energetycznego, kamienia wapiennego, antracytu oraz koksu. Dostawy węgla do zakładów produkcyjnych są jednak realizowane od polskich dostawców, a surowiec pochodzi z polskich kopalni.
Władze firmy w raporcie finansowym za pierwszy kwartał dodają, że segment sodowy znajduje się wysoko w hierarchii bezpieczeństwa dostaw węgla z polskich kopalni, a co za tym idzie - ryzyko przerwania dostaw jest niskie.
Podobnie wygląda sytuacja w odniesieniu do zakładów sodowych w Niemczech. W tym kraju kluczowym surowcem energetycznym jest gaz, który do Republiki Federalnej Niemiec sprowadzany jest w 40% z Rosji. Dodatkowo, około 1/3 zużywanego przez zakład CIECH-u w Stassfurcie gazu pochodzi z lokalnego źródła, co w istotny sposób zmniejsza ryzyko przerwania ciągłości dostaw gazu. Podobnie jak w przypadku Polski, segment sodowy odgrywa bardzo istotną rolę w systemie energetycznym państwa niemieckiego. Kawerny, z których pozyskiwana jest solanka wykorzystywane są jako naturalne magazyny na gaz.
W przypadku dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu przez RFN i przejście od gazociągów rosyjskich do zasilania sieci gazowej przez gazoporty może mieć istotne znaczenie, ponieważ popyt na wykorzystywanie zdolności magazynowych powinien się zwiększyć.
Grupa CIECH rozpatruje tez scenariusz, w którym w przypadku dostaw solanki dla polskich fabryk sodowych hipotetycznie może wystąpić sytuacja, w której podjęta zostanie przez polski rząd decyzja o uruchomieniu rezerw paliw składowanych w kawernach, a wtedy solanka zostanie wykorzystana przez państwowego operatora magazynów paliw płynnych do ich wypompowania, przez co zachwiane mogą zostać dostawy solanki. Jednak ryzyko wystąpienia takiej sytuacji nie jest w ocenie zarządu CIECH-u wysokie, jednakże gdyby miało miejsce to mogłoby mieć wpływ na stabilność i ciągłość produkcji. Niemniej Grupa CIECH poczyniła już przygotowania i już realizuje niezbędne działania w zakresie zabezpieczenia dostaw surowców energetycznych.
Grupa CIECH, w raporcie finansowym za pierwszy kwartał 2022 r. zakłada, że większość wzrostu kosztów surowców energetycznych uda się przełożyć na klientów w wyższych cenach produktów. Jednocześnie też z punktu widzenia sprzedaży, segment sodowy nie posiada istotnych kontraktów z klientami na rynku ukraińskim, rosyjskim i białoruskim, stąd w tym obszarze nie widać ryzyka spadku przychodów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...