2025-01-30
Naukowcy z trzech jednostek badawczych: Uniwersytetu Technicznego w Libercu w Czechach, Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" rozpoczynają projekt o nazwie „Ścieki bez granic – problem mikrozanieczyszczeń”. Potrwa on trzy lata.
Mikrozanieczyszczenia organiczne, takie jak farmaceutyki czy substancje poli- i perfluoroalkilowe (PFAS), mimo występowania w środowisku w niskich stężeniach, stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemów i zdrowia ludzi. Obecne systemy oczyszczania ścieków nie są dostosowane do ich skutecznego usuwania, przez co nieoczyszczone ścieki stają się głównym źródłem przenikania tych substancji do zbiorników wodnych i gleby. Nowe europejskie przepisy nakładają na oczyszczalnie ścieków obowiązek wprowadzenia wielostopniowych systemów oczyszczania, uwzględniających monitorowanie i eliminację nowo pojawiających się zanieczyszczeń.
W ramach Priorytetu 1.2 – Bardziej skoordynowane podejście do ochrony środowiska na pograniczu czesko-polskim, projekt przewiduje monitorowanie nowo regulowanych substancji w ściekach pochodzących z oczyszczalni po obu stronach granicy oraz opracowanie skutecznych metod usuwania wybranych mikrozanieczyszczeń.
- Działania te umożliwią transgraniczną wymianę wiedzy na temat poziomu zanieczyszczeń oraz ograniczania ich obecności w ściekach, co ułatwi identyfikację skutecznych technologii i rozwój potencjału oczyszczalni ścieków po obu stronach granicy. Dzięki temu projekt przyczyni się do poprawy jakości wód powierzchniowych, które stanowią źródło wody pitnej. Realizacja projektu wspiera tym samym kluczowy cel Unii Europejskiej – zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej dla wszystkich obywateli UE – oraz doskonale wpisuje się w założenia EU Blue Deal, promującego zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi - poinformowała Sieć Badawcza Łukasiewicz - ICSO „Blachownia”.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...