2022-01-04
Goodyear współpracuje z Monolith nad wykorzystaniem sadzy. Pierwsze testy wykazują zmniejszenie emisji spalin.
Firma Goodyear Tire & Rubber Company podpisała umowę o współpracy i list intencyjny z przedsiębiorstwem Monolith w sprawie rozwoju i potencjalnego zastosowania w oponach sadzy produkowanej z metanu oraz biometanu. Goodyear jest liderem w branży, jeśli chodzi o wykorzystanie tej formy sadzy produkowanej w procesie pirolizy metanu z wykorzystaniem plazmy. Zawarte porozumienie pomoże przyspieszyć prace Goodyear nad identyfikacją i wykorzystaniem bardziej zrównoważonych materiałów.
Sadza jest kluczowym składnikiem opon, który zapewnia mieszance wytrzymałość, zwiększoną odporność na rozerwanie i ścieranie. Udział sadzy w budowie typowej opony osobowej wynosi 15-20% w stosunku wagowym. Tradycyjnie używana sadza pochodzi ze spalania resztek oleju lub oleju ze smoły węglowej.
W ramach współpracy z firmą Monolith, światowym liderem w dziedzinie czystego wodoru i produkcji materiałów, Goodyear bada sadzę produkowaną z metanu oraz biometanu. Do procesu plazmowego i zakończenia pirolizy metanu firma Monolith wykorzystuje odnawialną energię elektryczną, w wyniku czego otrzymuje się tylko węgiel i wodór.
Ocena cyklu życia wykonana dla Monolith przez strony trzecie pokazuje, że proces oparty na plazmie przynosi korzyści dla środowiska w całym cyklu życia, w tym wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do tradycyjnie produkowanej sadzy. Ponadto ocena cyklu życia wykazała, że technologia ta może mieć neutralny wpływ pod względem emisji dwutlenku węgla, przy założeniu zwiększonego wykorzystania w przyszłości biometanu w porównaniu z gazem ziemnym. Ocena cyklu życia Monolith obecnie ma zostać poddana przeglądowi zewnętrznemu, a więcej szczegółów dotyczących korzyści dla środowiska będzie można poznać w najbliższej przyszłości.
Goodyear jest jedną z największych firm oponiarskich na świecie. Monolith jest firmą z branży chemicznej i wodorowej, która wykorzystuje w 100% odnawialną energię elektryczną w ramach opatentowanego procesu przetwarzania konwencjonalnego i odnawialnego gazu ziemnego na sadzę i wodór w sposób korzystny dla środowiska.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...