2016-06-22
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie. Na liście znalazły się dwie spółki: Grupa Azoty oraz KGHM.
Rząd, uznając Grupę Azoty za jedną z kluczowych europejskich grup z branży chemicznej, podkreślił jej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa naszego państwa. W uzasadnieniu rozporządzenia, które ma chronić firmę przed wrogim przejęciem, podkreślono kluczową rolę Grupy Azoty w kontekście zapewnienia Polsce bezpieczeństwa żywnościowego oraz energetycznego. Sama ochrona polegać ma na tym, że od inwestorzy mają obowiązek poinformowania Ministerstwa Skarbu Państwa o planowanym kupnie udziałów w chronionej spółce. Minister Skarbu Państwa może zablokować taką transakcję, jeśli uzna, że istnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Dlaczego to Grupa Azoty znalazła się na liście podmiotów chronionych?
Spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty są głównym producentem nawozów w naszym kraju oraz drugim co do wielkości koncernem nawozowym w Europie. Nawozy mineralne to z kolei podstawowy środek upraw rolnych, więc Rada Ministrów stwierdziła, iż stabilna sytuacja Grupy Azoty gwarantować ma pewność dostaw i cen tych produktów, co jest niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
W rozporządzeniu podkreślono także znaczenie firmy w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Wynika ono z faktu, że Grupa Azoty jest największym odbiorcą gazu ziemnego w Polsce. Jej spółki zużywają ponad 2,2 mld m3 gazu, tj. ok. 15% krajowej konsumpcji surowca. Pobór gazu przez zakłady Grupy Azoty ma zatem decydujący wpływ na funkcjonowanie krajowego systemu przesyłowego oraz na realizację obowiązujących długoterminowych kontraktów importowych na dostawy gazu przez PGNiG, czyli strategicznego dostawcę na rynku polskim.
Jak wiadomo gaz ziemny jest do Polski dostarczany przede wszystkim na podstawie długoterminowego kontraktu handlowego z Rosją. Na jego podstawie trafia do nas 10,2 mld m3 rocznie, co stanowi ok. 60% ogólnego krajowego zużycia tzw. błękitnego paliwa. Uwzględniając obecne długoterminowe zobowiązania kontraktowe oraz wydobycie ze złóż krajowych na poziomie ok. 4,6 mld m3 rocznie, wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu głównego krajowego odbiorcy gazu ziemnego, tj. Grupy Azoty miałyby bardzo negatywne konsekwencje dla bilansowania krajowego sektora gazu ziemnego oraz stabilności funkcjonowania krajowego systemu gazowego.
W rozporządzeniu podkreślono jeszcze jeden ważny aspekt. Poinformowano, że Grupa Azoty prowadzi zaawansowane prace nad wdrożeniem do produkcji przemysłowej grafenu. Materiał ten posiada wysokie parametry wytrzymałościowe (100 razy lepsze niż stal) oraz jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności (200 razy szybszym niż krzem). Przewiduje się, że grafen będzie szeroko wykorzystywany przez przemysł zbrojeniowy do zastosowań w technice wojskowej przy produkcji statków powietrznych, urządzeń elektronicznych, optoelektronicznych, a także ochrony balistycznej sprzętu wojskowego i żołnierzy. Tym samym materiał stanowi jedno z najbardziej przełomowych rozwiązań na współczesnym polu walki. Uwzględniając prowadzone przez Grupę Azoty prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie przemysłowego zastosowania grafenu przez przemysł obronny, rząd doszedł do wniosku, że chodzi o istotny element w zapewnieniu systemu bezpieczeństwa i obronności państwa.
„Skarb Państwa posiada w Spółce Grupa Azoty S.A. 32,99% akcji stanowiących 32,99% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu. Pozostała część akcji (67,01% ogólnej liczby głosów w spółce) znajduje się w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych. Z uwagi na niewystarczający udział Skarbu Państwa, a co za tym idzie ilość głosów na walnym zgromadzeniu, nie jest obecnie możliwe wprowadzenie mechanizmów ochronnych w statucie Spółki — zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych konieczna jest większość 3/4 głosów (415 § 1 KSH)” – czytamy w uzasadnieniu rządowego rozporządzenia.
I dlatego koniecznością stało się wydanie rozporządzenia w sprawie podmiotów podlegających ochronie.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...