2024-08-19
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że będzie wspierać ekoprojektowanie w polskich przedsiębiorstwach.
Unijne dyrektywy definiują ekoprojektowanie jako uwzględnienie aspektów środowiskowych przy projektowaniu produktu. w celu poprawy ekologiczności produktu podczas całego cyklu życia.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że w ramach finansowej perspektywy funduszy unijnych ekoprojektowanie, które stanowi istotny element gospodarki o obiegu zamkniętym, będzie jednym z elementów, na które można otrzymać dofinansowanie ze środków publicznych. W ramach polityki spójności ze środków FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesne Gospodarki na lata 2021-2027) planowane jest wsparcie B+R i innowacji w zakresie transformacji sektora przedsiębiorstw w kierunku GOZ. W ramach jednego z modułów obejmujących m.in. prace B+R, wdrożenie innowacji, infrastrukturę B+R, cyfryzację, internacjonalizację i kompetencje możliwe jest pozyskanie środków na zazielenianie w tym właśnie na ekoprojektowanie.
Ponadto ze środków FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027) duży nacisk zostanie położony na rozwój sektora recyklingu. Dodatkowo w KPO zarezerwowano 162 mln euro na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ. Celem tego działania jest ułatwienie transformacji przedsiębiorstw w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) poprzez wsparcie projektów wpisujących się w regulacje unijne i krajowe.
Resort przyznaje ponadto, iż aktywnie promuje koncepcję ekoprojektowania. Jako instytucja odpowiedzialna za prowadzenie prac nad unijnym rozporządzeniem ws. ekoprojektowania (rozporządzenie ustanawiające ramy ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla zrównoważonych produktów i uchylające dyrektywę 2009/125/WE) prowadziło dialog z interesariuszami, mający na celu wypracowanie rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców.
- Rozporządzenie tworzy ramy dla ustanawiania wymogów dotyczących ekoprojektu w oparciu o aspekty zrównoważonego rozwoju i cyrkulacyjności wymienione w Nowym planie działania UE dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy (CEAP 2), takie jak trwałość produktów, możliwość ponownego użycia, możliwość modernizacji i naprawy, obecność substancji potencjalnie niebezpiecznych w produktach, efektywność energetyczna i efektywne gospodarowanie zasobami, zawartość produktów poddanych recyklingowi, regeneracja produktów i recykling wysokiej jakości oraz zmniejszenie śladu węglowego i środowiskowego produktów - informuje MRiT.
Ministerswo tłumaczy również, że główną barierą dla przedsiębiorstw, związaną z wdrażaniem ekoprojektowania jest brak wiedzy na temat tegoż ekoprojektowania, jak również ograniczone możliwości finansowania inwestycji związanych z ekoprojektowaniem, szczególnie przez MŚP.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...