2020-08-18
W ocenie władz spółki Polwax, działającej w przemyśle parafinowym, polski rynek wosków parafinowych wzmacnia swoją pozycję wśród międzynarodowej konkurencji. Przyczyniają się do tego zmiany w portfolio produktów skierowanych do kolejnych sektorów rynku i branż.
Jak tłumaczą przedstawiciele Polwaxu, obserwowany trend jest o tyle istotny, iż na europejskiej mapie producentów parafin nasz kraj już teraz odgrywa znaczącą rolę, stanowiąc atrakcyjne miejsce zbytu dla produktów pochodzenia parafinowego. Parafina oraz masy parafinowe posiadają szeroki zakres zastosowań. W związku z tym rynek parafinowy składa się z wielu mniejszych segmentów wyróżnionych m.in. ze względu na stopień rafinacji wyrobów parafinowych bądź też ich przeznaczenie.
Największym segmentem rynku parafinowego w Polsce jest ciągle segment świecowo-zniczowy. Rynek ten charakteryzuje wysoka sezonowość, a sprzedaż odbywa się głównie w drugim i trzecim kwartale roku, co związane jest z dniem Wszystkich Świętych i tradycją zapalania zniczy na grobach. Jest to tradycja występującą w niewielu krajach, więc tym bardziej tworzy z Polski atrakcyjny rynek zbytu. W tym okresie na polskich cmentarzach spala się rokrocznie ok. 50 tysięcy ton produktu.
Z danych Polwax wynika, że wartość europejskiego rynku świec przekracza miliard euro. Szacuje się, że blisko 40% z nich wytwarzane jest w Polsce, a większość świec trafia na eksport. Polski rynek parafin szacowany jest na ponad 180 tys. ton rocznie.
Dla spółki Polwax wciąż istotnym produktem przeznaczonym dla tego segmentu rynku pozostają masy parafinowe. Poza przemysłem świecarskim masy parafinowe znajdują zastosowanie m.in. jako środki antyzbrylające, impregnaty, dodatki do gumy, komponenty smarów, środki antykorozyjne i wiele innych. Parafiny do zastosowań przemysłowych wykorzystywane są dodatkowo w różnorodnych gałęziach przemysłu, m.in. drzewnym, izolacyjnym, papierniczym, budowlanym, spożywczym, ceramicznym, gumowym i oponiarskim, kosmetycznym oraz w produkcji nawozów.
WięcejSklep
“Chemia i Biznes” nr 6/2023
20.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2023
25.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2023
25.00 zł
Wpis zaawansowany w Katalogu Firm
861.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Kompozyt – Expo atrakcyjne dla branży
W Krakowie odbyła się 12 edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i...
Nowości na Taropaku w Poznaniu
Ponad 10 tys. zwiedzających, 100 wystawców, liczne nowości i premiery – tak wyglądały Targi...
XII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej dla ponad 190 osób
6 czerwca 2023 r. w Warszawie odbyła się 12 edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii...
Bogactwo nowości na in-cosmetics Global w Barcelonie
W Barcelonie odbyły się kosmetyczne targi in-cosmetics Global. To jedna z najważniejszych europejskich wystaw...