2022-01-25 / Autor: Grażyna Skupińska
Jak dotąd (artykuł był przygotowywany we wrześniu 2021 r.) zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 uległo na świecie ponad 229 mln ludzi (Statista). W początkowej fazie pandemii eksperci ostrzegali, że wirus może przetrwać kilka dni na powierzchni. Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) podkreślało, że jeśli ktoś dotknie jednej z tych skażonych powierzchni, a następnie dotknie oczu, nosa lub ust – może zostać zarażony. Według najnowszych wytycznych CDC ryzyko zarażenia się koronawirusem z powierzchni jest niewielkie i wynosi mniej niż 1 na 10 tys. Nie musimy już regularnie czyścić klamek,blatów, stołów i innych powierzchni, które teoretycznie mogą być siedliskiem koronawirusa. Dezynfekcja jest zalecana tylko w pomieszczeniach zamkniętych – szkołach i domach – gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin podejrzewano lub potwierdzono przypadek COVID-19. Głównym sposobem zakażenia ludzi SARS-CoV-2 jest kontakt z kropelkami powietrza zawierającymi wirusa. W większości sytuacji czyszczenie powierzchni przy użyciu detergentu, a nie dezynfekcja, jest wystarczające do zmniejszenia ryzyka zarażenia. Jednak każda kolejna mutacja może sprawić, że wirus stanie się bardziej niebezpieczny, odporny na istniejące szczepionki, a przy tym bardziej zakaźny czy śmiertelny.
Zmutowane warianty SARS-CoV-2: delta, kappa i lambda dotykają coraz młodszych osób, także dzieci. Szczególnie wysoka jest śmiertelność przy peruwiańskim wariancie lambda. Amerykańskaagencja CDC ustaliła, że ryzyko śmierci w związku z COVID-19 jest 11 razy wyższe u osób niezaszczepionych niż u zaszczepionych. Natomiast ryzyko hospitalizacji jest 10-krotnie wyższe u osób, którym nie podano szczepionki w porównaniu do osób, które szczepienie otrzymały. Podobne ustalenia płyną od Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...