2022-01-25 / Autor: Grażyna Skupińska
Środki do czyszczenia stanowią drugą pod względem wartości kategorię chemii gospodarczej na rynku europejskim. W 2020 r. wartość unijnego rynku środków do czyszczenia wyniosła 7,2 mld euro i była wyższa aż o 9,2% w porównaniu z rokiem poprzednim (dane A.I.S.E.). Europejskim liderem tej kategorii produktowej są Niemcy. Polska zajmuje szóstą pozycję.
Sprzątanie łazienek, w tym dbanie o czystość i higienę toalet, często jest wymieniane w badaniach społecznych jako jedna z najmniej lubianych czynności, jakie domownicy muszą wykonać. W badaniu przeprowadzonym we wrześniu ub.r. poprzez ogólnopolski panel badawczy Ariadna aż 24% mężczyzn i 12% kobiet z grupy 1095 osób w wieku powyżej 18 lat uznało sprzątanie za najbardziej nielubiany obowiązek domowy.
Dbanie o czystość łazienki jest równoznaczne z ochroną zdrowia. Mikrobiolog Jack Gilbert z University of Chicago i Argonne National Laboratory dowodzi, że w toaletach publicznych bytują w większości bakterie pochodzenia ludzkiego. Bakterie znajdują się na drzwiach do toalet, kranach i dozownikach z mydłem. Bakterie jelitowe przeważają w sąsiedztwie muszli klozetowej i na desce sedesowej. W regularnie sprzątanych toaletach już po pierwszej godzinie udostępnienia obserwuje się pół miliona bakterii na 2,5 cm2 powierzchni. Oprócz typowych bakterii znajdują się w niej również bakterie gronkowca złocistego, jak i wirusy przenoszone drogą płciową, np. brodawczaka ludzkiego czy opryszczki. Prawdopodobieństwo zarażenia się nimi w toalecie jest niewielkie, jednak możliwe. Przykładowo, za epidemie ostrych zakażeń żołądkowo-jelitowych na dużych statkach pasażerskich mogą być odpowiedzialne norowirusy, znajdujące się w ogólnodostępnych toaletach. Samospłukujące i bezdotykowe wyposażenie toalet i pisuarów może ograniczyć możliwość zarażenia również wirusami.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...