2023-05-12
Na rynku powłok ochronnych nie ma wielkiej rewolucji technologicznej. Wszystkie trendy, które pojawiły się w branży przed dekadą występują także i obecnie, przy czym z jeszcze więszym natężeniem.
Rynek powłok ochronnych podąża wzdłuż tej samej ścieżki, którą pokonuje od kilkunastu lat. Cały czas bowiem panuje na nim presja na otrzymywanie technologii bardziej przyjaznych środowisku, skuteczniejszych i trwalszych. Systemy wodorozcieńczalne i bezrozpuszczalnikowe stale zyskują na znaczeniu we wszystkich segmentach, gdzie stosowane są powłoki, w tym w sektorach ochronnym i przemysłowym. W odpowiedzi na trwający kryzys energetyczny następuje szybkie przejście na bardziej wydajne technologie powłok ochronnych o niskim zużyciu energii. Systemy o niskim stopniu wypalania, takie jak dwuskładnikowe poliuretany i dwuskładnikowe żywice epoksydowe, powłoki UV lub jednoskładnikowe poliuretany zyskują dodatkową przyczepność. Z pewnością kwestie zgodności z przepisami jeszcze długo będą odgrywać ważną rolę w kształtowaniu krajobrazu rynkowego. To zaś powoduje wiele wyzwań dla branży, ale jednocześnie tworzy okno możliwości dla nowych, innowacyjnych systemów powłok.
Wszyscyu główni dostawcy surowców silikonowych koncentrują się obecnie na opracowywaniu nowych produktów, które pomagają ich klientom używającym powłok ochronnych sprostać trudnym i wymagającym wymaganiom produktowym, to jest w zakresie zrównoważonego rozwoju, ekologii, niskiej emisyjności, szybkości nakładania, niższej energochłonności. Działania producentów ukierunkowane są na szerokie spektrum celów, w tym optymalizację technologii procesów produkcyjnych z naciskiem na ślad węglowy i redukcję emisji CO2; ocenę źródeł surowców pochodzenia biologicznego w celu dostosowania przepływów w górę łańcucha dostaw we wszystkich istniejących liniach produktów; strategiczne skupienie się na możliwościach badawczo-rozwojowych mających na celu dostarczanie rozwiązań o wysokiej przepustowości z zachowaniem zgodności z przepisami bez etykiet.
Dla przykładu, Momentive rozważa rozszerzenie wykorzystania zielonej energii w swoich zakładach produkcyjnych na całym świecie. Firma nie może się doczekać opracowania innowacyjnych produktów, które obniżą poziomy lotnych związków organicznych, a także dalszego wykorzystywania surowców pochodzenia biologicznego do produkcji swoich podstawowych półproduktów. Jednocześnie klienci coraz częściej zadają pytania dotyczące zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza śladu środowiskowego produktu lub śladu węglowego produktu w całym jego cyklu życia, mierzonego w ekwiwalentach CO2.
W branży na dobre widać duże zapotrzebowanie na surowce, które mogą pozwolić użytkownikom powłok ochronnych na wytwarzanie bardziej produktywnych i wydajnych produktów. Duży nacisk kładzie się na technologie, pomagające zwiększyć oszczędność energii lub umożliwiające szybkie i wydajne aplikacje. Niskie emisje lotnych związków organicznych są warunkiem wstępnym pomyślnego wprowadzenia produktu na rynek. Jest przy tym mało prawdopodobne, aby zmieniło się to w przyszłości. W ocenie samych graczy rynkowych, należy wręcz spodziewać się dalszego zaostrzenia limitów LZO.
Ogólnie rzecz biorąc, zgodność z przepisami staje się jednym z najważniejszych czynników rozwoju technologii „bez substancji chemicznych budzących obawy”. Najczęstszymi wymaganiami są technologie wolne od Substancji stanowiących bardzo duże zagrożenie
, pozbawione cyny, wolne od Izocyjanianów.
Zrównoważony rozwój i obieg zamknięty to inne ważne koncepcje, które zaczynają zyskiwać na popularności. Powoli, ale systematycznie, coraz więcej klientów prosi o raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju i o dane dotyczące śladu węglowego dla istniejących i nowych technologii stosowanych w produkcji farb. Oczekuje się, że zmiany te będą kontynuowane w szybkim tempie w nadchodzących latach.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...