2023-07-28
Grupa Azoty Polyolefins, czyli spółka, której przedmiotem działalności jest uruchomiona kilka tygodni temu produkcja polipropylenu, weszła na rynek masowych tworzyw sztucznych w sytuacji szczególnie trudnej. W ocenie władz firmy, nie powinno mieć to jednak wpływu na opłacalność przedsięwzięcia „Polimery Police”.
Grupa Azoty Polyolefins już dawno opracowała i przyjęła strategię handlową, która uwzględnia możliwości produkcyjne instalacji oraz aktualne potrzeby i uwarunkowania rynkowe. Licencja na podstawie której zbudowana została instalacja do produkcji polipropylenu daje wyjątkowo duże możliwości produkcji różnego rodzaju rodzajów polipropylenu. W Policach są wytwarzane trzy grupy polipropylenu: homopolimery, kopolimery udarowe oraz kopolimery randomiczne. Wiadomo, że struktura zapotrzebowania na poszczególne gatunki polipropylenu jest zróżnicowana w zależności od regionu i pozyskanych klientów. W Europie Zachodniej i Centralnej udział kopolimerów w całkowitym wolumenie przetwórczym jest wyższy od średniego światowego udziału tego typu produktów.
Już w minionym roku spółka rozpoczęła proces negocjacji i podpisywania umów na sprzedaż polipropylenu w kanale dystrybucji oraz rozmowy z klientami dotyczące współpracy. W 2022 roku aktywnie uczestniczyła choćby w targach K w Düsseldorfie. Zarejestrowano nowy znak towarowy dla polipropylenu - Gryfilen oraz określono ostateczną nomenklaturę i portfolio produktów. Od końca ubiegłego roku trwały przygotowania do rozpoczęcia sprzedaży wstępnej tzw. premarketingu. Wreszcie też zbudowana została baza dystrybutorów.
Europejski rynek polipropylenu w ciągu ostatnich lat notował historyczne wahania cen, związane z pandemią i restrykcjami covidowymi, zakłóceniami łańcucha dostaw, inwazją Rosji na Ukrainę oraz ich konsekwencjami na rynku światowym.
W ocenie Grupy Azoty Polyolefins, rentowność i ekonomika projektu bazują jednak na długoterminowych prognozach rozwoju rynku i jako takie założenia dla projektu pozostają bez zmian. Analizy rynku wskazują, że europejski rynek polipropylenu będzie stopniowo i stabilnie się powiększał. Jednocześnie doświadczenia okresu epidemii COVID-19 pokazują, że ogólnie rynek petrochemiczny, w szczególności produkcja polimerów, jest wyjątkowo odporna na kryzys, a rentowność poszczególnych projektów w ujęciu długoterminowym jest dodatnia.
Niewątpliwie jednak wpływ na branże mają zmiany regulacji prawnych związanych z gospodarką obiegu zamkniętego, w tym zwiększaniem ilości produktów pochodzących z recyklingu. Cel Unii Europejskiej, jakim jest przekształcenie obecnego modelu gospodarki w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (zero odpadów), skutkuje nowymi aktami prawnymi, których wprowadzenie na poziomie europejskim i krajowym może potencjalnie wpływać na przyszłą działalność producentów tworzyw masowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...