2021-05-26
Grupa Śnieżka, czołowy polski producent farb dekoracyjnych informuje, że wartość rynku farb oraz preparatów do ochrony i dekoracji drewna w Polsce w pierwszym kwartale 2021 roku była wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
W ocenie władz Śnieżki, w dalszym ciągu widoczny jest trend wybierania przez polskich konsumentów lepszych jakościowo i jednocześnie droższych produktów. Nie nastąpiły jednak zmiany wśród głównych graczy operujących na polskim rynku farb oraz preparatów co ochrony i dekoracji drewna. Do podmiotów posiadających największe udziały należą obecnie Grupa Kapitałowa Śnieżka, Tikkurila Polska, PPG Deco Polska oraz AkzoNobel Polska. Ich udział w całkowitej sprzedaży w Polsce wynosi ponad 80%. Obecnie jednak, na poziomie globalnym, trwa proces przejmowania przez PPG Industries pakietu akcji Tikkurila, co może mieć w przyszłości wpływ na krajowy rynek.
Od początku tego roku na wyniki sprzedaży producentów chemii budowlanej miały skutki walki z pandemią COVID-19. Negatywnie na sprzedaż przełożyła się także pogoda – przedłużająca się zima wpłynęła szczególnie na mniejsze zainteresowanie systemami dociepleń i produktami do drewna. Jednocześnie też nieprzerwanie utrzymuje się popyt na produkty marek premium (premiumizacja) w obszarze farb dekoracyjnych oraz na produkty ze średniej półki cenowej.
Wskutek trwającej pandemii COVID-19, ale także innych zdarzeń (np. klęski żywiołowej w USA), pod koniec 2020 roku oraz w pierwszym kwartale 2021 roku doszło do okresowego zerwania niektórych łańcuchów dostaw. Niektóre fabryki produkujące surowce do produkcji farb czasowo ograniczyły albo wstrzymały produkcję. W tym samym czasie znacząco zwiększyło się globalne zapotrzebowanie na surowce, przede wszystkim w Chinach. Gwałtowny wzrost popytu przy niedostatecznej podaży spowodowały wzrost cen surowców stosowanych do produkcji farb, a w niektórych przypadkach także czasowe problemy z ich dostępnością. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 roku wzrosły ceny podstawowych surowców do produkcji farb i lakierów. Ponadto wystąpiły problemy związane ograniczeniem lub dostępnością niektórych komponentów chemicznych niezbędnych do produkcji podstawowych surowców. Aktualnie sytuacja w zakresie dostępności surowców – za wyjątkiem pojedynczych przypadków – ustabilizowała się. Obecnie nie ma jednak możliwości przewidzenia rozwoju sytuacji oraz skali ewentualnych dalszych podwyżek cen surowców. Ponadto w dalszym ciągu istnieje możliwość kontynuacji wzrostów cen ropy naftowej, z którą skorelowane są m.in. ceny rozpuszczalników i żywic.
Sonda
2021-05-26
TAK
60%
NIE
40%
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...