2020-03-31 / Autor: Krzysztof Mrówczyński
Czechy i Słowacja, podobnie jak Polska, mają za sobą kilkuletni okres dynamicznego wzrostu gospodarczego stymulowanego głównie przez konsumpcję.
Zdecydowanie sprzyjał on popytowi na chemikalia konsumpcyjne, na czym korzystali również polscy producenci tych wyrobów. Bliskość geograficzna i kulturowa sprawiają, iż kraje naszych południowych sąsiadów zaliczają się do ich najważniejszych rynków eksportowych.
Czechy i Słowacja to, z uwagi na bliskość kulturową i geograficzną, naturalny kierunek sprzedaży dla polskich producentów kosmetyków i chemii gospodarczej. Te stabilne rynki, liczące łącznie ok. 16 mln populacji (Czechy 10,6 mln, Słowacja 5,4 mln), stanowią w istocie ważną część polskiego eksportu tych produktów. W 2018 roku łączny eksport chemikaliów konsumpcyjnych do naszych południowych sąsiadów osiągnął rekordową wartość blisko 280 mln euro (około 1,2 mld zł). Aż 3/4 tej kwoty wygenerowała sprzedaż na większy z rynków, czyli Czechy. Są one czwartym najważniejszym (po Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii) rynkiem eksportowym dla polskich zakładów wytwarzających chemikalia konsumpcyjne (blisko 5% udział). Znacznie mniejszy popyt na polskie wyroby kosmetyczne i detergenty zgłasza Słowacja, która w 2018 r. była dla nich 16. największym rynkiem zagranicznym (z 1,5% udziałem w łącznym eksporcie). Rynki naszych południowych sąsiadów są przede wszystkim atrakcyjną destynacją dla wyrobów kosmetycznych, które stanowią aż ok. 75% polskiego eksportu chemikaliów konsumpcyjnych na tym kierunku.
Silna obecność polskich wyrobów za południową granicą, to w dużej mierze zasługa transferów pomiędzy regionalnymi centrami produkcyjnymi globalnych potentatów FMCG (P&G, Unilever, Henkel, Reckitt Benckiser, S.C. Johnson, Colgate-Palmolive). Odbywają się one zresztą na dużą skalę także w kierunku przeciwnym. W 2018 r. polski import chemikaliów konsumpcyjnych z Czech wyniósł ok. 200 mln euro, ze Słowacji zaś nieco ponad 50 mln euro. Omawiane rynki są jednak również bardzo atrakcyjne dla firm z polskim kapitałem. Znakomicie wpasowują się one bowiem w ich profil działalności, charakteryzując się średnim poziomem wymagań (zbliżonym do rynku polskiego) oraz podobną siłą nabywczą i zwyczajami konsumentów. Długoletnia obecność polskich producentów za południową granicą przełożyła się również na rosnącą rozpoznawalność ich marek wśród lokalnych klientów. Polskie firmy przyglądają się omawianym rynkom nie tylko pod kątem działalności eksportowej, ale też coraz częściej w kontekście możliwej ekspansji kapitałowej. Na przestrzeni ostatnich lat rozrosły się one bowiem do rozmiarów predestynujących je do roli podmiotów konsolidujących nie tylko polski, ale i regionalny rynek.
Silne przyspieszenie w polskim eksporcie w latach 2018-2019
Aktywność polskich producentów na rynku czeskim i słowackim utrzymywała się przez wiele lat na solidnym, lecz relatywnie stałym poziomie (ok. 200 mln euro). W 2018 r. miało jednak miejsce zdecydowane przyspieszenie. Eksport chemikaliów konsumpcyjnych do Czech wzrósł wówczas rok do roku aż o ponad 40%, na Słowację zaś o blisko 1/3. Co ważne na kierunku czeskim silna ekspansja polskich produktów kontynuowana była również w roku ubiegłym. Dane za pierwsze 10 miesięcy 2019 r. wskazują na wzrost eksportu chemikaliów konsumpcyjnych do Czech aż o blisko 30% r/r. W efekcie udział tego kraju w łącznym polskim eksporcie wzrósł do niecałych 6%. W eksporcie do Słowacji odnotowano jednak w tym samym czasie dość wyraźny, 13% spadek. Obserwowany w ostatnich dwóch latach dynamiczny wzrost eksportu do Czech to przede wszystkim zasługa rosnącej sprzedaży kosmetyków. W 2018 r. zwiększyła się ona r/r aż o blisko połowę, a niewiele niższa była jej dynamika również w pierwszych 10 miesiącach ubiegłego roku (+42% r/r). O ponad połowę wzrósł w 2018 r. także eksport kosmetyków na Słowację, choć w minionym roku odnotowano jego dość wyraźną korektę (spadek o ok. 15% r/r w pierwszych 10 miesiącach).
Sytuacja popytowo-podażowa sprzyja eksporterom
Choć zarówno Czechy, jak i Słowacja dysponują pewnym zapleczem produkcyjnym chemikaliów konsumpcyjnych, to jednak trendy obserwowane w ostatnich latach sprzyjają rosnącej aktywności dostawców zagranicznych. W Czechach funkcjonuje wg Eurostatu blisko 200 producentów chemikaliów konsumpcyjnych, z czego niemal 2/3 stanowią firmy kosmetyczne (szczególnie znane ze specjalizacji w obszarze kosmetyków naturalnych i organicznych). Liczba producentów na Słowacji szacowana jest na ok. 150 podmiotów, z czego ponad 100 stanowią firmy kosmetyczne.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 1/2020 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...