2024-03-20 / Autor: Anna Senderowicz, analityk w Zespole Analiz Sektorowych, Departament Analiz Ekonomicznych PKO BP
W 2023 roku branża chemii gospodarczej funkcjonowała w trudnym otoczeniu makroekonomicznym. Mimo ograniczonego popytu ze strony konsumentów, będącego następstwem spadku realnych wynagrodzeń, oraz silnego spowolnienia gospodarczego zagranicznych partnerów handlowych, producenci poradzili sobie nadzwyczaj dobrze z przeciwnościami. Branża okazała się odporna na zawirowania rynkowe, osiągając korzystne wyniki finansowe. Perspektywy na 2024 rok rysują się w jaśniejszych barwach. Już trzeci kwartał 2023 roku przyniósł lekki wzrost PKB, za którym stał koniec recesji konsumenckiej i mocne inwestycje. Powrót realnych dochodów do wzrostów przy obniżeniu inflacji do średniorocznego poziomu ok. 4% r/r będzie wspierał ożywienie gospodarcze.
Wartość rynku chemii gospodarczej w Polsce
Wartość polskiego rynku środków czystości i środków piorących w Polsce w 2023 roku została oszacowana przez Statista na 1,6 mld euro. W latach 2024-2028 oczekiwany jest wzrost rynku w tempie 3,1% średniorocznie.
Największy udział w rynku ma segment środków piorących, którego sprzedaż w 2023 roku oszacowana została na 0,68 mld euro, tj. 43% całkowitej sprzedaży branży. Realizacji prognoz sprzyjać powinna m.in. poprawa wyposażenia gospodarstw domowych w zmywarki (w 2022 roku już 53% gospodarstw posiadało zmywarkę do naczyń), odkurzacze piorące, nowoczesne pralki automatyczne, do których używa się odpowiednich produktów.
Według danych opublikowanych na platformie Statista, „wartość sprzedaży”, określana też „wielkością rynku”, została obliczona jako: produkcja powiększona o import i pomniejszona o eksport środków czystości i środków piorących. Dane obejmują detergenty eksploatacyjne do użytku wyłącznie w prywatnych gospodarstwach domowych (B2C).
Największymi na świecie rynkami chemii gospodarczej pod względem wartości są: Stany Zjednoczone (według szacunków Statista 28,8 mld euro), Chiny (18,5 mld euro) oraz Indie (7,3 mld euro). Wśród krajów UE prym wiodą Niemcy z rynkiem na poziomie 5,6 mld euro (Wykres 3). Wydatki na detergenty na jednego mieszkańca Niemiec wynoszą średnio ok. 68 euro rocznie, podczas gdy na mieszkańca Polski – 39 euro rocznie.
Sytuacja ekonomiczno-finansowa branży PKD 20.41
Działalność związana z produkcją chemii gospodarczej jest przypisana do klasy PKD 20.41 - produkcja mydła i detergentów, środków myjących i czyszczących. W branży funkcjonuje 49 podmiotów zatrudniających powyżej dziewięciu osób. W łącznej liczbie firm dominują małe podmioty zatrudniające od 10 do 49 osób (20 jednostek). Niemniej to podmioty o zatrudnieniu powyżej 250 osób osiągnęły odpowiednio 82% przychodów, 70% zysku netto branży oraz 89% sprzedaży eksportowej. To 10 przedsiębiorstw, w większości z kapitałem zagranicznym, a wśród nich: Reckitt Benckiser Production Poland Sp. z o.o., Procter And Gamble Operations Polska Sp. z o.o., Persan Polska SA, Grupa Inco SA, Intersilesia Mcbride Polska Sp. z o.o., Henkel Polska Operations Sp. z o.o., Clovin SA, Pol-Hun M. Bielska sp. j.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...