2025-02-20
Europa nie może zrezygnować z kluczowych gałęzi przemysłu, które są jednocześnie największymi emitentami CO2, jak i konsumentami energii. Mowa tu m.in. o produkcji amoniaku. Odegra on kluczową rolę w transformacji Europy – ku zielonemu, i bardziej konkurencyjnemu przemysłowi.
Analitycy Allianz Research przekonują, że ekologia i konkurencyjność to dwie strony tej samej monety. W ich ocenie, zielony przemysł będzie konkurencyjny w skali globalnej, a zarzucenie zmian w tym kierunku da tylko chwilowe korzyści. Nowe technologie mają być niezbędne nie tylko w ograniczeniu śladu węglowego, ale także dla powrotu konkurencyjności produkcji w Europie, a potem zachowaniu jej.
Zdaniem ekspertów Allianz Research, amoniak ma być niezbędny w zapewnieniu samodzielności europejskiego rolnictwa (70% amoniaku wykorzystywane jest w nawozach), ale też nowych technologii redukcji zanieczyszczeń w transporcie i w innych sektorach przemysłowych. Dzięki postawieniu w jego produkcji na zielony wodór UE może zbliżyć się konkurencyjnie do innych rynków, chociaż niekoniecznie wygra z nimi to starcie z powodu warunków naturalnych, np. ilości energii słonecznej w porównaniu z Ameryką Południową.
Produkcja amoniaku jest jednak drugim najbardziej wysokoemisyjnym procesem wśród gałęzi przemysłu, z których trudno zrezygnować. Generuje ona 1% emisji gazów cieplarnianych w UE. Ponieważ produkcja wodoru jest najbardziej wysokoemisyjnym etapem, to zielony wodór, zasilany zmiennymi odnawialnymi źródłami energii, ma mieć kluczowe znaczenie dla produkcji zielonego amoniaku. Jest to również najbardziej opłacalny sposób, z wyrównanym kosztem 370 dolarów za tonę. Jednak Europa pozostanie w niekorzystnej sytuacji kosztowej, z przewidywanymi kosztami produkcji na poziomie 412 dolarów za tonę w porównaniu do USA i Chin, które mają niższe koszty na poziomie 343 dolarów i 403 dolarów za tonę, podczas gdy Brazylia jest najbardziej konkurencyjna na poziomie 292 dolarów za tonę, korzystając z obfitości odnawialnych źródeł energii i magazynowania wodoru offshore (na morzu).
Zdaniem Allianz Research, produkcja amoniaku ma obecnie bardzo duże luki w dostępie do finansowaniu. W ciągu ostatnich pięciu lat nakłady inwestycyjne rosły w średnim rocznym tempie zaledwie 3% globalnie, co jest nie wystarczające do dekarbonizacji. Przemysł amoniakalny musiałyby zainwestować 1,205 mld dolarów , aby osiągnąć swoje ekologiczne cele. Aby je spełnić, nakłady inwestycyjne muszą rosnąć o 11% rocznie do 2050 roku.
Z wyliczeńAllianz Research wynika, że produkcja amoniaku, kluczowa dla nawozów, charakteryzuje się energochłonnością powyżej 40 GJ na tonę. Intensywność emisji jest również znacząca, głównie ze względu na wykorzystanie gazu ziemnego zarówno jako surowca, jak i źródła energii w procesie Haber-Bosch, co prowadzi do wytworzenia 2,4 tony CO2 na tonę produkcji. Przyjęcie zielonego wodoru jako surowca stanowi zatem obiecującą drogę do dekarbonizacji sektora amoniaku.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...