2024-08-27
Firma Air Liquide przedstawiła postępy w zakresie rozwoju technologii 3D w coraz to nowszych zastosowaniach.
Jak tłumaczą inżynierowie Air Liquide, proces wytwarzania addytywnego metali – znany również jako druk 3D – to technika przemysłowa polegająca na budowaniu części metalowych warstwa po warstwie przy użyciu modeli cyfrowych. Ze względu na swobodę projektowania i możliwość personalizacji, wytwarzanie addytywne metali jest szybko rozwijającą się technologią o szerokim zakresie zastosowań i znacznym potencjale innowacji. Zastosowania te obejmują branżę medyczną, lotnictwo i motoryzację, narzędzia przemysłowe, a nawet sektor energetyczny.
W procesach wytwarzania addytywnego metali znaczącą rolę odgrywają gazy przemysłowe, wpływając na jakość, wydajność i bezpieczeństwo procesu. Air Liquide dostarcza rozwiązania w całym łańcuchu wartości: od atomizacji gazu do produkcji proszku metalowego po sam proces wytwarzania addytywnego, po obróbkę końcową i czyszczenie części.
Jeśli chodzi o części metalowe, wiodącą techniką jest stapianie proszkowe, w którym cienkie warstwy proszków metalowych są topione i nakładane warstwowo. Jest to przemysłowy proces gazochłonny, prowadzący do znacznego wzrostu zapotrzebowania na gazy techniczne: prognozy wskazują, że do 2027 r. potrzeba będzie o 20% więcej gazu.
Wśród klientów Air Liquide szczególne miejsce w tym sektorze zajmuje przedsiębiorstwo ArcelorMittal, ponieważ jako globalny producent stali rozwija nowy biznes, skupiający się na proszkach stalowych do produkcji addytywnej. Jednym z przykładów zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym jest powlekanie warstwami tarcz hamulcowych, aby pomóc wydłużyć ich żywotność i zmniejszyć emisję cząstek stałych podczas hamowania.
Bezpośrednio powiązany z rozporządzeniem Euro 7 ustanowionym przez Unię Europejską, standard ma na celu obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza z transportu drogowego. Air Liquide współpracuje również z ArcelorMittal w zakresie atomizacji gazu, kluczowej fazy produkcji proszków metalowych, które spełniają normy produkcji addytywnej, szczególnie w zastosowaniach lotniczych, motoryzacyjnych i medycznych, ponieważ wymagają one wysokiej jakości proszków sferycznych. W tym procesie wykorzystuje się znaczne ilości argonu i azotu, ponieważ gaz jest wdmuchiwany do strumieni ciekłego metalu w celu wytworzenia proszków.
Oprócz dostaw gazu, Air Liquide wykorzystuje swoje doświadczenie w zakresie molekuł oraz wiedzę w zakresie produkcji addytywnej metali, aby optymalizować procesy.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...