2024-08-02 / Autor: Jagoda Karaś, Marta Murat, Katarzyna Pikosz, Dział Technologii i Rozwoju Formulacji Kosmetycznych Invanto Sp. z o.o.
Niektóre konserwanty wykazują potencjał uczulający, dlatego kosmetyki bezwodne, pozbawione tych składników, dobrze sprawdzają się w przypadku osób podatnych na różnego rodzaju alergie. Ten typ produktów kosmetycznych jest również przeznaczony osobom ze skórą wrażliwą i suchą. Ze względu na najczęściej sporą zawartość emolientów, formulacje bezwodne tworzą na powierzchni skóry film, który długotrwale chroni ją i nawilża.
Przy opracowywaniu receptur kosmetyków bezwodnych, formulatorzy zamiast wody coraz częściej wykorzystują hydrolaty (czyli wodę pozostałą po produkcji olejków eterycznych), co wpływa nie tylko na walory użytkowe produktu, ale również jest korzystne dla środowiska (minimalizacja ilości odpadów w produkcji olejków eterycznych).
Coraz bardziej poszukiwane na rynku są produkty myjące w postaci suchej (proszki, tabletki, granulki), zawierające surfaktanty w formie stałej, które odpowiadają za oczyszczanie oraz wytwarzanie piany, np. Sodium Coco Sulfate, Sodium Coco Isethionate, Cocoyl Methyl Glucamide. Surowce te charakteryzują się niskim działaniem drażniącym, pozostawiają skórę gładką i jedwabistą, ponadto wykazują działanie antystatyczne i kondycjonujące - sprawdzają się idealnie np. w formulacjach szamponów w kostce.
W wykazie INCI produktów bezwodnych spotykamy również emolienty, np. Cetyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Cocos Nucifera (Coconut) Oil. W kosmetykach do pielęgnacji skóry pełnią one funkcje natłuszczające, nawilżające i uelastyczniające, natomiast dodane do kosmetyków przeznaczonych do włosów zapobiegają puszeniu, łamaniu się oraz nadają naturalnego blasku.
Kosmetyki bezwodne mogą być wzbogacane naturalnymi bądź syntetycznymi substancjami zapachowymi (INCI: Parfum). W niektórych produktach funkcje zapachowe pełnią olejki eteryczne, np. lawendowy (Lavandula Angustifolia Oil), miętowy (Mentha Piperita Oil). Należy jednak pamiętać o tym, że substancje zapachowe oraz olejki eteryczne zawierają alergeny, których nie można pominąć w składzie znajdującym się na etykiecie, jeśli ich stężenie przekracza 0,01% w kosmetyku zmywalnym (np. mydło, szampon) oraz 0,001% w niezmywalnym (np. balsam, serum). Najczęściej spotykanymi alergenami są: Linalool, Limonene, Citral, Geraniol.
Kosmetyki bezwodne mogą mieć różne formy: kostek, maseł, sztyftów, past, pastylek, peelingów, koncentratów. Formuły kosmetyków trendu waterless nie dotyczą tylko produktów myjących. Można je znaleźć także w grupie kosmetyków do pielęgnacji skóry, włosów czy też do makijażu. Istnieje również grupa, do której zalicza się formuły olejowe, olejki, produkty na bazie tłuszczów oraz produkty suche, np. pudry/proszki.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...