2024-08-02 / Autor: Jagoda Karaś, Marta Murat, Katarzyna Pikosz, Dział Technologii i Rozwoju Formulacji Kosmetycznych Invanto Sp. z o.o.
Woda w skali globalnej staje się coraz cenniejszym surowcem, na który stale rośnie zapotrzebowanie. Niestety, ze względu na zmiany klimatyczne występujące na świecie, dostępność wody jest coraz mniejsza. W efekcie, rośnie świadomość jej wykorzystania w życiu codziennym, między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy kosmetycznym. Trend waterless staje się coraz bardziej popularny na rynku kosmetycznym - świadomi konsumenci przy wyborze kosmetyków biorą pod uwagę nie tylko deklaracje marketingowe, ale także zawartość surowców pochodzenia naturalnego oraz bezpieczeństwo dla zdrowia… i środowiska.
Przemysł kosmetyczny dąży do zmniejszenia nie tylko śladu węglowego, ale i śladu wodnego, między innymi poprzez redukcję i ponowne wykorzystanie wody w produkcji i łańcuchu dostaw, proponując na przykład receptury bezwodne. Ślad wodny jest to całkowita objętość wody użytej do wytworzenia danego dobra konsumpcyjnego, w którą wlicza się bezpośrednie i pośrednie zużycie we wszystkich procesach: od produkcji surowca, do produktu końcowego. Dlatego trend waterless to nie tylko minimalizacja wody w recepturze, ale i redukcja ilości wody zużywanej na wszystkich etapach produkcji. Dotyczy to wyboru surowców i opakowań, wytwarzania, czy mycia sprzętu. Wiele światowych koncernów wdraża działania mające na celu zaoszczędzenie wodę. Może temu służyć między innymi:
Wykorzystując normę ISO 14046:2016-04, możliwa jest ocena śladu wodnego wyrobów, procesów i organizacji. Badając cykl życia danego materiału lub produktu, można ocenić jego wpływ na zużycie i zanieczyszczenie zasobów wody.
Woda jest podstawowym rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, ale jest też idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów. Kosmetyki, w których wykazie składników spotykamy wodę, są bardziej podatne na skażenia mikrobiologiczne, dlatego muszą zawierać one konserwanty. W przypadku kosmetyków bezwodnych, niezwykle ważne jest badanie aktywności wodnej. To właśnie ono określa zdolność namnażania się drobnoustrojów w produkcie. Produkty, których aw < 0,75 nie muszą przechodzić testów konserwacji. W recepturach kosmetyków bezwodnych zazwyczaj nie spotkamy substancji konserwujących, a jeśli znajdują się w składzie, to w ilościach śladowych.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...