2020-06-30 / Autor: Anna Ratz-Łyko, Cosmetics Safety Consulting
Skóra, jako największy organ ludzkiego ciała, jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych, które przyczyniają się do jej starzenia.
Zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UVA i UVB oraz światło niebieskie to jedne z głównych czynników zewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Ich działanie prowadzi do powstawania wolnych rodników, reaktywnych form tlenu i azotu, które, działając na struktury skóry, przyczyniają się do zmian zarówno na poziomie warstwy rogowej, jak i żywych warstw naskórka oraz skóry właściwej.
Powstające wolne rodniki i reaktywne formy tlenu mogą działać jak wtórne przekaźniki w indukcji wielu odpowiedzi biologicznych, m.in. aktywacji czynników transkrypcyjnych NF-κβ i AP-1, które indukują wydzielanie prozapalnych cytokin, przyczyniają się do stanów zapalnych skóry. Stres oksydacyjny wpływa również na aktywność metaloproteinaz (MMP). W wyniku tego procesu dochodzi do uszkodzenia białek fibrylarnych skóry poprzez degradację kolagenu typu I i III oraz do przerostu i rozkładu elastyny i kwasu hialuronowego. Widocznymi objawami zachodzących zmian są zmarszczki, spadek elastyczności i sprężystości skóry, a także nierównomierna pigmentacja. We współczesnej pielęgnacji, chcąc przeciwdziałać tym niekorzystnym zmianom, stosuje się odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne.
Kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy zazwyczaj dostępne są w wersji na dzień (jako krem, serum, booster) i na noc (krem, serum, maska) lub jako produkty uniwersalne na dzień/noc (krem, serum). Zasadnicza różnica dotycząca produktów na dzień związana jest z ich funkcją ochronną przed promieniowaniem UV (dodatek filtrów UV fizycznych bądź chemicznych) i blue light. Produkty te zawierają w większości suche emolienty, mają lekkie formuły i posiadają składniki aktywne nawilżające i chroniące skórę przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego, składniki napinające skórę (kwas hialuronowy, algi, peptydy) i matujące (glinki, ziemia okrzemkowa oraz polimery pochłaniające nadmiar sebum). W przypadku pielęgnacji na noc produkty ukierunkowane są na działanie regeneracyjne, w większości z przewagą emolientów tłustych i cięższych formuł z dodatkiem składników aktywnych, które mają za zadanie wzmocnić osłabioną barierę naskórkową, uzupełnić lipidy cementu międzykomórkowego (oleje i masła roślinne bogate w NNKT oraz składniki frakcji niezmydlalnej), przeciwdziałać skutkom starzenia skóry (niskocząsteczkowe biologicznie czynne peptydy) oraz pobudzać syntezę elementów strukturalnych skóry (retinol, witamina C).
W produktach do pielęgnacji skóry na dzień do najpopularniejszych obecnie stosowanych rozwiązań należy trend anti-pollution, czyli ochrona skóry przed zanieczyszczeniami środowiska oraz ochrona skóry przed blue light. Składniki produktów o działaniu anti-pollution mające chronić skórę przed zanieczyszczeniami środowiska po aplikacji tworzą barierę ochronną zabezpieczającą skórę przed szkodliwym działaniem smogu. Do składników o takim działaniu zaliczamy przeciwutleniacze, np. witaminę C, E, surowce roślinne bogate w polifenole. Drugą grupę składników o działaniu anti-pollution stanowią filtry absorbujące i/lub odbijające promieniowanie UV, zapewniające szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej UVA, UVB, a także surowce pochodzenia roślinnego bogate w polifenole, enzymy naprawcze DNA, czynniki wzrostu, które mogą chronić skórę przed skutkami działania promieniowania podczerwonego IR i światła widzialnego. W przypadku kosmetyków na dzień/noc najczęściej są to produkty uniwersalne o działaniu przeciwzmarszczkowym, nawilżającym, odżywczym i łagodzącym, przeznaczone dla różnych typów cery, wieku oraz konkretnych potrzeb skóry.
Enzymy naprawcze DNA
Działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia środowiska, dym papierosowy, a przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe i jonizujące przyczyniają się do foto- i oksydacyjnych uszkodzeń komórkowego DNA. Zmiany te dotyczą głównie powstawania dimerów tyminy z cytozyną, fotoproduktów 6-4 powstających między sąsiadującymi ze sobą zasadami pirymidynowymi, utleniania guaniny do 8-okso-7,8-dihydroguaniny, powstawania cyklobutanowych dimerów pirymidyny. Uszkodzenia te w zdrowych i młodych komórkach mogą ulegać naprawie na drodze kilku mechanizmów:
• naprawa bezpośrednia – uszkodzenie zostaje usunięte bez konieczności naruszania ciągłości łańcucha cukrowo-fosforanowego,
• naprawa z wycięciem nukleotydu (ang. nucleotide excision repair – NER),
• naprawa z wycięciem zasady (ang. base excision repair – BER),
• naprawa błędnie sparowanych zasad (ang. mismatch repair – MMR).
W zdrowych keratynocytach dimery tyminy oraz fotoprodukty 6-4 powstałe pod wpływem promieniowania UVB usuwane są dzięki mechanizmom naprawczym w czasie do 48 godzin.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 2/2020 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...