2019-12-10 / Autor: Beata W. Domagalska, BeWuDe – Szkolenia i recepturowanie
Na skórze gromadzi się wydzielina gruczołów łojowych i potowych oraz kurz, cząstki stałe, kosmetyki czy mikroorganizmy.
Tak więc mycie, a co za tym idzie stosowanie preparatów myjących jest nieodzownym elementem dbania o higienę i skórę. Równie istotna, jak mycie rąk, jest poprawna higiena ciała, w tym okolic intymnych i to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Dostępne na rynku produkty do mycia okolic intymnych kierowane są głównie do kobiet, jednak na rynku dostępne są również produkty przeznaczone dla mężczyzn oraz dzieci.
Strefa żeńskich okolic intymnych obejmuje zewnętrzne narządy płciowe, których zadaniem jest ochrona wewnętrznych narządów płciowych. Skóra wzgórka łonowego i zewnętrznej strony warg sromowych większych jest zbudowana ze zrogowaciałego nabłonka płaskiego, czyli naskórka wraz z przydatkami skóry (gruczołami łojowymi, potowymi oraz włosami). Wewnętrzna powierzchnia warg sromowych większych oraz wargi sromowe mniejsze wraz z przedsionkiem pochwy są zbudowane z rogowaciejącego nabłonka płaskiego, jednak nie zawierają gruczołów potowych i włosów, a jedynie gruczoły łojowe. Pochwę, która zaliczana jest do wewnętrznych narządów płciowych, okrywa błona śluzowa. Przy wyborze preparatu do mycia okolicy intymnej dla pań należy mieć na uwadze zarówno budowę zewnętrznych narządów płciowych, jak i bliskość błony śluzowej. Przenikalność substancji przez błonę śluzową jest większa niż przez skórę, tak więc gdyby preparat o nieodpowiednim składzie dostał się głębiej (poza przedsionek pochwy) mógłby spowodować podrażnienie.
Srom i pochwa charakteryzują się specyficzną, niezwykle różnorodną osobniczo i dynamicznie zmienną florą bakteryjną zależną również od fazy cyklu menstruacyjnego. Prawidłowa flora składa się głównie (do 90%) z bakterii rodzaju Lactobacillus (L. acidophilus i L. fermentum, rzadziej L. plantarum, L. brevis, L. jensenii, L. casei, L. delbrueckii, oraz L. Salivarius). Pałeczki kwasu mlekowego mają zdolność do hamowania wzrostu wielu bakterii, a także drożdżaków. Hamujące działanie przypisywane jest zdolności Lactobacillus do utrzymywania niskiego pH (3,5 do 4,5). Bakterie te produkują kwas mlekowy oraz nadtlenek wodoru, które w optymalnym stężeniu skutecznie zabezpieczają pochwę i srom przed infekcjami. Nieznaczną ilość we florze pochwy stanowią inne bakterie, m.in. chorobotwórcze (np. Staphylococcus aureus, Enterococcus species, G. vaginalis, rzadziej Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Listeria monocytogenes i Trichomonas vaginalis), a także bakterie występujące w jelicie grubym (Escherichia coli, Enterococcus faecalis). Ponadto badania ilościowe wskazują na 10-krotnie większą ilość bakterii beztlenowych w stosunku do bakterii tlenowych.
Warto pamiętać, że musi nastąpić odpowiednia zmiana w mikrośrodowisku (najczęściej pH), aby bakterie chorobotwórcze uzyskały korzystne warunki do namnażania i spowodowały stan chorobowy. Zmiana taka może zostać wywołana przez wahania poziomu hormonów (np. estrogenu), czego efektem może być zmniejszenie się liczby Lactobacillus i wzrost kolonii innych bakterii. Spadek estrogenów notuje się podczas menstruacji, a także po menopauzie. Najwyższa liczba estrogenów występuje w trakcie ciąży, wtedy też liczba pałeczek kwasu mlekowego jest najwyższa. Inne czynniki, które mogą wpływać na zmniejszenie liczebności Lactobacillus w pochwie to: przyjmowanie antybiotyków, nadmierne irygacje pochwy, niehigieniczne używanie tamponów oraz choroby takie, jak cukrzyca. W przypadku zewnętrznych narządów płciowych mężczyzn sprawa jest nieco mniej skomplikowana, chociaż nie oznacza to, że nieprawidłowa higiena nie będzie prowadzić do infekcji, a w szczególności do stanu zapalnego żołędzi. Skóra prącia i moszny jest bardzo cienka, zawiera także liczne gruczoły łojowe i potowe. Wewnętrzna część napletka oraz skóra żołędzi przypomina budową błonę śluzową, ale ze względu na występowanie gruczołów łojowych (brak gruczołów potowych) zaliczana jest do skóry. Gromadząca się pod napletkiem mastka, jeżeli zalega, przyczynia się do rozwoju drobnoustrojów i kolonizacji przez Staphylococcus epidermis, Enteroccocus fecalis, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris. Tak więc o ile w przypadku preparatów do higieny intymnej dla kobiet istotne jest przede wszystkim pH, o tyle w przypadku preparatów dla mężczyzn należy zwrócić uwagę przede wszystkim na łagodne działanie produktów myjących.
pH produktów do higieny intymnej
Pierwsze, czym powinien się różnić preparat do higieny intymnej dla kobiet od innych kosmetyków myjących jest jego pH, które powinno zawierać się w granicach 3,5-4,5. Chociaż produkty do higieny intymnej nie są przeznaczone do irygacji pochwy nie można wykluczyć krótkotrwałego kontaktu produktu ze śluzówką. Stosowanie więc przez dłuższy czas produktów z wyższym pH może zachwiać równowagę flory bakteryjnej przedsionka pochwy i w dalszej kolejności pochwy, a ochronne działanie bakterii Lactobacillus występuje tylko przy prawidłowym pH pochwy. Jak już wcześniej wspomniano, pH nie jest kluczowym parametrem w przypadku preparatów do higieny intymnej dla mężczyzn. Jednak preparaty te powinny charakteryzować się odczynem neutralnym dla skóry (pH 5,5-6,5), aby nie powodować podrażnień.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 4/2019 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...