2024-11-15
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło plany dotyczące recyklingu odpadów tworzyw sztucznych i rozwijania infrastruktury do ich segregacji.
Głównym narzędziem służącym osiągnięciu celu, jakim jest sprawniejszy recykling odpadów tworzyw sztucznych, ma być system kaucyjny. Tyle tylko, że zamiast z początkiem przyszłego roku, jak to było planowane, wejdzie on w życie dopiero w ostatnim kwartale 2025 r. Niemniej ministerstwo widzi w nim mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Resort uważa, iż uruchomienie systemu kaucyjnego wpłynie pozytywnie na zwiększenie poziomu recyklingu w Polsce oraz zapewni wprowadzającym dostęp do surowca rPET, to jest materiału niezbędnego do realizacji unijnych zobowiązań w zakresie zawartości recyklatu w produktach.
System kaucyjny ma być częścią systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), który będzie podstawowym elementem w systemie gospodarki o obiegu zamkniętym. Aktualnie trwają prace nad wypracowaniem nowego, kolejnego już, modelu ROP oraz założeniami ustawy.
Na system ROP składać ma się zestaw środków podejmowanych w celu zapewnienia, aby producenci produktów ponosili odpowiedzialność finansową i/lub organizacyjną na etapie cyklu życia produktu, gdy staje się on odpadem. Obecny system nie motywuje bowiem producentów do ekoprojektowania, natomiast gminy mają trudności z realizacją wymagań odnoszących się do recyklingu i składowania odpadów.
Nowe regulacje mają dążyć do zapewnienie stabilnego finansowania gospodarowania odpadami w gminach oraz bardziej sprawiedliwego podziału kosztów, zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”. Mają także wymusić większą skuteczność w osiąganiu celów recyklingu i składowania, a także przyczynić się do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych.
Jeszcze jednym z zadań systemu ROP ma być motywowanie jego uczestników do ekoprojektowania opakowań. Ocenia się, że zarówno ROP jak i system kaucyjny wpłyną na rozwój infrastruktury do segregacji i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych z opakowań.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...