2016-03-09
W 2015 r. terminal przeładunkowy Naftoport obsłużył 366 zbiornikowców, w tym 106 jednostek o tonażu przekraczającym 80 tys. ton. Przeładowano 14,281 mln ton ładunków płynnych, z czego 75% stanowiła ropa naftowa, a 25% paliwa płynne. Był to najlepszy wynik w historii Naftoportu, jak i całej Bazy Przeładunku Paliw Płynnych.
W 2015 r. terminal przeładunkowy Naftoport obsłużył 366 zbiornikowców, w tym 106 jednostek o tonażu przekraczającym 80 tys. ton. Przeładowano 14,281 mln ton ładunków płynnych, z czego 75% stanowiła ropa naftowa, a 25% paliwa płynne. Był to najlepszy wynik w historii Naftoportu, jak i całej Bazy Przeładunku Paliw Płynnych.
W połowie minionego roku oddano do eksploatacji nowe stanowisko produktowe T1 służące do przeładunku produktów, o mocy przeładunkowej 2 mln ton rocznie. Jednocześnie obsłużono wówczas pierwszy zbiornikowiec, załadowując 11 tys. ton benzyny surowej w relacji eksportowej.
Wielkość przeładunków realizowanych w Naftoporcie od lat stale rośnie.
W 2011 r. na terenie terminalu przeładunkowego Naftoportu przeładowano 9,9 mln ton paliw płynnych. W 2012 r. było to już 10,3 mln ton paliw płynnych. W 2013 r. na terenie Bazy Paliw Naftoportu obsłużono ponad 280 zbiornikowców i przeładowano łącznie 10,6 mln ton paliw płynnych. W 2014 r. Naftoport obsłużył 317 zbiornikowców, w tym ponad 80 jednostek o tonażu przekraczającym 80 tys. ton. Przeładowanych zostało 12,1 mln ton ładunków płynnych, z czego 73% stanowiła ropa naftowa.
Naftoport wykonuje przeładunki ropy naftowej i produktów naftowych w Porcie Gdańskim. Spółka stanowi istotny element logistyki dostaw ropy dla polskich i niemieckich rafinerii oraz jej tranzytu, a także lądowo-morskiego przeładunku produktów naftowych. Infrastruktura terminalu przeładunkowego Naftoportu obejmuje pięć stanowisk przeładunkowych o potencjale przekraczającym 44 mln. ton paliw płynnych rocznie. Udziałowcami spółki są PERN, PKN Orlen, Grupa Lotos, Port Północny, J&S Service & Investment oraz Skarb Państwa.
Naftoport zapewnia rafineriom podłączonym do systemu rurociągów PERN „Przyjaźń” alternatywną drogę zaopatrzenia w ropę naftową. W wypadku zakłóceń dostaw lądowych może w całości pokryć zapotrzebowanie na ten strategiczny surowiec nie tylko obu krajowych producentów paliw (PKN Orlen i Grupa Lotos), ale także dwóch zakładów rafineryjnych w Niemczech. Naftoport obsługuje tankowce przewożące paliwa płynne na rzecz Grupy Lotos. Prowadzi także załadunek ropy naftowej w tranzycie przewożonej przez wielkie oceaniczne tankowce z Gdańska do portów Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych i Dalekiego Wschodu.
Strategicznymi kontrahentami Naftoportu są polskie i międzynarodowe koncerny paliwowe: Grupa Lotos, PKN Orlen, a także Total I Shell, jako udziałowcy niemieckich rafinerii PCK w Schwedt i Mider w Spergau.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...