2024-11-27
Grupa Azoty poinformowała, że notowania cen kontraktowych kopo- i homopolimerów polipropylenu na europejskim rynku odnotowały w trzecim kwartale 2024 roku wzrost o średnio 11,1% r/r. Ceny spot odnotowały w tym okresie wzrost o średnio 19,6% r/r. Jednym z czynników mających wpływ na wzrost cen polipropylenu były wyższe w ujęciu rocznym o 8,6% ceny kontraktowe propylenu.
Polipropylen jest produktem petrochemicznym, więc jego cena jest w dużej mierze zależna od kosztów surowców ropopochodnych, zwłaszcza ropy naftowej i gazu. Wzrost cen surowców energetycznych i naftowych może prowadzić do wyższych kosztów produkcji polipropylenu, co może wpływać na jego cenę i popyt.
W ocenie Grupy Azoty, dostępność polipropylenu w Europie, pomimo postojów awaryjnych i remontowych u części jego producentów, była wystarczająca do pokrycia popytu.
- Ze względu na wysokie koszty frachtu, a także znaczne opóźnienia dostaw z Azji z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie i ataków na statki na Morzu Czerwonym, dostawy z kierunku azjatyckiego stały się mniej atrakcyjne, co spowodowało wzrost zainteresowania towarem lokalnej produkcji. Dopiero pod koniec września na rynku dało się zauważyć większe ilości polipropylenu pochodzącego z Azji, co związane było ze stopniowym spadkiem kosztów frachtu. Zapotrzebowanie na polipropylen w Europie utrzymywało się na stosunkowo niskim poziomie, do czego przyczyniły się głównie słaby popyt na produkty przetwórstwa polipropylenu w sektorach konsumenckim i opakowań. Jedyny wzrost zapotrzebowania zaobserwowano na rynku pod koniec lipca i związany był on z chęcią odbudowy części zapasów tego surowca u niektórych z jego przetwórców, przed spodziewanym na tamtą chwilę wzrostem zapotrzebowania na polipropylen po zakończeniu okresu wakacyjnego. Wzrost ten jednak nie nastąpił i w drugiej połowie września popyt bardzo spadł, gdyż przetwórcy wykorzystywali do produkcji zapasy poczynione na początku opisywanego kwartału - tłumaczą eksperci Grupy Azoty.
W opinii firmy, nie należy oczekiwać gwałtownych zmian w popycie i podaży polipropylenu na rynku europejskim w najbliższym czasie. Popyt wciąż tłumiony jest przez niekorzystne czynniki ekonomiczne, a podaż dostosowana do aktualnej sytuacji popytowej, dodatkowo uzupełniana jest dostawami importowymi.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...