2024-03-20 / Autor: Olga Traczyk-Truba, Product Manager, Warsaw Labs
Surowcem stosowanym w ziołolecznictwie są biało-żółte koszyczki rumianku (łac. Matricariae flos) zbierane w początkowym okresie kwitnienia rośliny. Jego głównym składnikiem leczniczym jest lotny olejek, który po raz pierwszy został wyizolowany w XV w., a więc stosuje się go w lecznictwie już od 500 lat. Wyjątkową cechą olejku jest jego ciemnoniebieski kolor odróżniający go od innych tego typu substancji, z których większość jest żółtawa. Niemiecki rumianek jest bogatym źródłem terpenu, bisabololu, stanowiącego około 50% olejku eterycznego. Bisabolol wykazuje silne działanie przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia skóry oraz wspomagające gojenie ran. W związku z tym rumianek pospolity znajduje zastosowanie w kosmetykach pielęgnacyjnych, takich jak kremy, balsamy i mleczka do ciała. Ponadto jego ekstrakty są używane w produktach do pielęgnacji włosów, ze względu na korzystny wpływ na skórę głowy.
Choć obie odmiany rumianku mają podobne zastosowania i w wielu przypadkach używane są zamiennie, to właśnie gatunek Matricaria chamomilla jest częściej używany w kosmetykach, lepiej przebadany i opisany. Pomimo podobnego działania warto sprawdzić nazwę INCI surowca, a w niej zawartą łacińską nazwę rośliny, gdyż wiele monografii i informacji dotyczących bezpieczeństwa odnosi się tylko do jednego z gatunków.
Składniki zawarte w surowcach z rumianku
Kwiat rumianku pospolitego zawiera różnorodne grupy związków, które współdziałając, tworzą unikatową mieszaninę substancji chemicznych zapewniających surowcowi jego silnie antyoksydacyjne i łagodzące właściwości. Kluczową grupą metabolitów są lotne związki, składniki olejku eterycznego, które nadają roślinie charakterystyczny aromat. W olejku tym znajdziemy istotne metabolity rośliny, takie jak chamazulen, alfa-bisabolol i jego tlenki. Zgodnie z wymogami Farmakopei Polskiej XII, kwiat rumianku powinien zawierać nie mniej niż 4 ml/kg niebieskiego olejku eterycznego w odniesieniu do wysuszonej substancji roślinnej uzyskiwanego metodą destylacji parą wodną. Terpeny, zwłaszcza bisabolol, wykazują działanie łagodzące i przeciwzapalne, wspierając skórę w zwalczaniu podrażnień, poprzez hamowanie aktywności 5-lipooksygenazy.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...