2024-03-20 / Autor: Olga Traczyk-Truba, Product Manager, Warsaw Labs
Matricaria chamomilla (syn. Chamomilla recutita), powszechnie znana jako rumianek pospolity, jest rośliną, która od wieków przyciąga uwagę ze względu na swoje unikalne właściwości biologiczne, zwłaszcza w kontekście zastosowań leczniczych i kosmetycznych. Kwiaty rumianku (Matricariae flos), składające się w koszyczki, wyróżniają się nie tylko estetyką, ale również bogactwem substancji czynnych, co czyni je atrakcyjnym składnikiem w przemyśle kosmetycznym.
Analiza 213 kosmetyków dostępnych na rodzimym rynku pokazała, że rumianek odgrywa kluczową rolę w świecie pielęgnacji, zwłaszcza w produktach do twarzy i ciała. Aż 21% z nich zawierało ekstrakt z rumianku w składzie INCI. Z tej rośliny otrzymuje się również inne postacie składników aktywnych, tj. olejek eteryczny, izolowany bisabolol czy apigeninę. Pomimo powszechnego występowania i użycia Chamomilla recutita jest nadal chętnie stosowana w nowościach kosmetycznych ze względu na bezpośrednie skojarzenie z łagodnością i sprawdzonym bezpieczeństwem produktu oraz lokalne występowanie kwiatu, ważne dla miłośników polskich kosmetyków.
Rumianek: budowa, występowanie, właściwości
Przy omówieniu budowy i właściwości rośliny warto wspomnieć, iż powszechnie używana nazwa „rumianek” może odnosić się do dwóch gatunków z rodziny astrowatych (Asteraceae – astrowate syn. Compositae – złożone): rumianku pospolitego, znanego również jako niemiecki rumianek (Matricaria chamomilla) oraz rumianu rzymskiego (Chamaemelum nobile).
Chamaemelum nobile to wieloletnia roślina, osiągająca do 30 cm wysokości. Jest znana również jako rumianek rzymski, a jej białe kwiaty o intensywnym zapachu stanowią cenny surowiec w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Roślina ta jest natywna dla obszarów śródziemnomorskich, w tym Hiszpanii i Portugalii, jednak jest uprawiana na całym obszarze Europy. W przeciwieństwie do rumianku pospolitego, głównym składnikiem olejku eterycznego rumianku rzymskiego są estry kwasów angelinowego i tiglicznego. Te związki nadają roślinie nie tylko charakterystyczny aromat, ale również wpływają na jej właściwości relaksacyjne. Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego wykorzystywany jest w aromaterapii, a jego działanie kojące sprawia, że jest cenionym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej i podrażnionej.
W odróżnieniu od Chamaemelum nobile, rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) charakteryzuje się rozgałęzionymi łodygami, osiągającymi do 60 cm wysokości. Jego kwiaty, zebrane w koszyczki, są białe z intensywnie żółtym środkiem, co nadaje im charakterystyczny wygląd. Roślina ta jest szeroko rozpowszechniona w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Australii i od wieków znajduje zastosowanie w tradycyjnej medycynie. W Polsce rośnie na łąkach, w ogrodach, na polach, miedzach i nieużytkach. Wyróżniamy trzy odmiany rośliny: Bodegold — aromatyczna odmiana o dużych kwiatach; Gosal — olejek rumiankowy z tej odmiany zawiera dużo bisabololu; Złoty łan — jego olejek eteryczny zawiera dużą ilość błękitnego chamazulenu.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Konferencja Przemysłu Kosmetycznego – bardzo duży sukces inauguracyjnej odsłony
28 maja br. odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego. Organizatorem...
Konferencja Przemysłu Detergentowego: trendy, legislacja, surowce – moc wiedzy w jednym miejscu
27 maja br. odbyła się 14. edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego. Wydarzenie...
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...