2024-10-03
Grupa Green Lanes opracowała materiały oparte na autorskiej technologii wykorzystującej rośliny jednoroczne. Równolegle prowadzi prace nad kompostowalnymi i biodegradowalnymi biopolimerami, które w przyszłości mogą ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych.
- Jako Green Lanes nie chcemy biernie przyglądać się degradacji środowiska naturalnego, dlatego od samego początku skoncentrowaliśmy się na rozwoju ekologicznych i innowacyjnych materiałów – zamiennika drewna litego oraz biodegradowalnego plastiku na bazie roślin jednorocznych. Nasze produkty są szansą dla przemysłu drzewnego i tworzyw sztucznych, umożliwiającą zieloną transformację tych sektorów. Wpisują się w trend nowej zdekarbonizowanej gospodarki. To nasza odpowiedź na potrzeby zrównoważonego przemysłu i coraz bardziej świadomych środowiskowo konsumentów - mówi Piotr Pietras, współzałożyciel, akcjonariusz i prezes zarządu Green Lanes.
Firma opracowała ekologiczny i innowacyjny materiał na bazie roślin jednorocznych (konopi włóknistych, lnu czy rzepaku) Strumber, który może zastąpić drewno lite i tym samym chronić lasy przed ich wycinką, odpowiadając jednocześnie na lukę podażową powstającą na rynku drzewnym.
Materiał może zastąpić drewno w produkcji mebli, podłóg, drzwi, a także w wielu innych elementach wykończenia wnętrz, co czyni go atrakcyjną alternatywą dla firm poszukujących trwałych, wysokojakościowych i ekologicznych rozwiązań oraz takich, dla których ważne są zasady zrównoważonego rozwoju oraz ochrona środowiska i zasobów naturalnych. Spółka, przy wsparciu partnera biznesowego, prowadzi także prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem biopolimerów na bazie mączki z paździerza konopnego, które są kompostowalne i biodegradowalne. W przyszłości i ten produkt może przyczynić się do ochrony środowiska poprzez redukcję zużycia plastiku w wielu zastosowaniach rynkowych, w tym m.in. produkcji folii cienko- i grubościennych oraz opakowań.
Blisko trzyletnie badania spółki wykazały, iż rośliny jednoroczne w szczególności konopie oraz len charakteryzują się właściwościami, które stawiają je w czołówce ekologicznych surowców przyszłości.
Dla przykładu do wyjątkowych cech konopi włóknistych, zaliczyć można m.in. bardzo wysoką absorpcję CO2, która jest nawet czterokrotnie wyższa niż w przypadku lasów liściastych. Rośliny te eliminują także potrzebę stosowania pestycydów w uprawie, co ma ogromny wpływ na ochronę gleby przed jej zanieczyszczeniem, zaburzeniem mikroflory czy degradacją jej struktury. Co więcej, bardzo dużą zaletą konopi włóknistych, oprócz wspierania bioróżnorodności, jest możliwość uprawy ich na terenach o niskiej żyzności, co czyni je doskonałą alternatywą dla innych surowców wykorzystywanych jako zamiennik drewna litego, np. bambusa, którego uprawa wymaga odpowiednich warunków klimatycznych.
- Skala zmian klimatycznych, wyczerpywanie się zasobów naturalnych i ograniczenie wycinki lasów, wymagają od przemysłu drzewnego nowego podejścia do prowadzenia działalności biznesowej i poszukiwania innowacyjnych materiałów i technologii. W czasach, gdy zrównoważony rozwój staje się kluczowym czynnikiem w decyzjach biznesowych, oferujemy rozwiązania wpisujące się w model gospodarki obiegu zamkniętego oraz zrównoważonego rolnictwa, wspierając jednocześnie dążenie do ograniczenia deforestacji. Chcemy również w przyszłości zaoferować klientom ekologiczny produkt, który z powodzeniem może znaleźć swoje zastosowanie w produkcji folii oraz opakowań - dodaje prezes zarządu Green Lanes.
Grupa Green Lanes obecnie pracuje nad skalowaniem oraz automatyzacją produkcji tarcicy Strumber w powstającym zakładzie produkcyjnym.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...