2018-08-02
Koncern Sibur inwestuje w rozwój mocy produkcyjnych dla kwasu tereftalowego (PTA). Od 2019 r. produkować będzie 350 tys. ton surowca rocznie w miejscowości Błagowieszczeńsk, już w azjatyckiej części kraju.
Aktualnie rosyjski przemysł tworzyw sztucznych musi bazować na imporcie PTA, gdyż lokalne moce wytwórcze są w tym zakresie zbyt małe. Za kilkanaście miesięcy sytuacja ma jednak ulec zmianie. Produkcja ma być nie tylko większa, ale też wydajniejsza i prowadzona w bardziej ekologiczny sposób.
Sibur zapowiedział bowiem, że modernizacji poddanych zostanie 11 istniejących linii produkcyjnych. Ponadto odnowionych zostanie150 jednostek podstawowego sprzętu produkcyjnego i większość urządzeń pomocniczych, co podniesie bezpieczeństwo przemysłowe kompleksu w Błagowieszczeńsku, jego niezawodność i wydajność. Przewiduje się, że emisje wydostające się do atmosfery ulegną dwukrotnemu zmniejszeniu dzięki budowie nowoczesnego gazowego utleniacza katalitycznego i ulepszeniu wszystkich systemów oczyszczania emisji gazów. Przejście na filtry próżniowe obrotowe przełoży się na 1,5-krotnie niższe zrzuty ścieków przemysłowych z produkcji kwasu tereftalowego. Dodatkowo, usprawnienie procesu produkcji praktycznie uniemożliwi nadmierne parowanie do atmosfery, wynikające ze znacznego wydzielania się ciepła podczas syntezy kwasu tereftalowego. Poprawiona zostanie również efektywność energetyczna zakładu.
Oczyszczony kwas tereftalowy (PTA) jest stosowany głównie jako surowiec do produkcji politereftalanu etylenu (PET), włókien poliestrowych oraz włókien poliamidowych o dużej wytrzymałości na zrywanie. Surowy kwas tereftalowy (CTA) otrzymuje się w wyniku katalitycznego utleniania paraksylenu tlenem zawartym w sprężonym powietrzu. W kolejnym etapie, poprzez katalityczne uwodornienie zanieczyszczeń zawartych w CTA, otrzymuje się oczyszczony kwas tereftalowy PTA.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...