2024-09-13
Jak przekonuje Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, Zasadniczym celem środowiskowym mechanizmu ROP (rozszerzonej odpowiedzialności producenta), oprócz oczywistego pokrycia kosztów netto zagospodarowania odpadów z wprowadzonych produktów w opakowaniach, powinno być wyróżnianie i nagradzanie tych opakowań, które okażą się najbardziej przydatne do recyklingu.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta to zasada, która oznacza, że „zanieczyszczający płaci”, tzn. firma wprowadzająca na rynek swoje produkty na rynek w opakowaniach musi odprowadzać opłatę opakowaniową, która ma pokryć koszty zbierania, segregowania oraz przetwarzania odpadów powstałych z tych opakowań
- Produkcja takich pojemników powinna też odbywać się jak najmniejszym kosztem środowiska i mieć znikomy ślad węglowy. Etyką mechanizmu ROP jest bowiem to, aby producenci ponosili pełną odpowiedzialność za swoje wyroby, w tym za koszty związane z gospodarką odpadami opakowaniowymi. Firmy których opakowania generują większą ilość odpadów lub są trudniejsze w recyklingu, powinny ponosić wyższe opłaty za gospodarowanie odpadami opakowaniowymi, odzwierciedlające dodatkowe koszty związane z ich przetwarzanie. Choć system ROP może stymulować bardziej ekologiczne rozwiązania w zakresie opakowań, to ostateczna decyzja o wyborze opakowania należy do producentów towarów. Taka eko modulacja, oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, generuje też dodatkowe obciążenia finansowe dla producentów. Gdyby nie wytyczne środowiskowe, wybór opakowania przez producentów towarów oparty byłby wyłącznie na jakości i cenie - komentuje Robert Szyman.
W ocenie dyrektora PZPTS, metoda LCA, udowodniła jednak, że jedno nie musi wykluczać drugiego.
- System Life Cycle Assesment to metoda mierząca zrównoważoność produktu w całym cyklu jego powstawania i życia - często najlepiej wypadają w jej ewaluacji właśnie opakowania z tworzyw sztucznych. Lekkość tych materiałów, umożliwiająca zmniejszenie masy transportu zarówno surowców, jak i gotowych artykułów, jest jednym z kluczowych czynników. Dodatkowo, wytrzymałość tworzyw sztucznych pozwala na wykorzystanie mniejszej ilości materiału do wyprodukowania pojedynczej sztuki, co przekłada się na mniejsze zużycie zasobów naturalnych. Niska temperatura produkcji tych materiałów oznacza niższe zapotrzebowanie na energię i mniejszą emisję zanieczyszczeń - podkreśla Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...