2022-04-26
Robotyzacja transportu palet w zakładach przemysłowych przyczynia się do zmniejszenia kosztów, zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i pozwala na wypełnienie luk kadrowych. Inwestycja w zautomatyzowane rozwiązania wpływa również pozytywnie na budowanie prestiżowego wizerunku fabryki.
Roboty mobilne AGV/AMR transportujące palety skutecznie zastępują fizycznych operatorów wózków widłowych. Ogromną przewagą tego rozwiązania jest możliwość prowadzenia działań w systemie 24/7 przy stałym zachowaniu wysokiej wydajności pracy, co gwarantuje brak opóźnień w realizacji planu.
– Coraz więcej fabryk stawia na automatyzację transportu palet, ponieważ jest to rozwiązanie bardziej opłacalne. Liczba operatorów fizycznych w zakładzie jest ograniczona, a braki kadrowe mogą powodować naciski na wyższą pensję, konieczność wypłacania nadgodzin czy zwiększoną ilość zadań dla pracownika, który musi pracować na kilku obszarach, co wiąże się również z większym zmęczeniem. W przypadku robotów kosztem jest jednorazowy zakup urządzenia oraz jego rutynowy serwis. W zamian za to otrzymujemy sprzęt, który działa z tą samą jakością i niezawodnością przez długi okres, a jego jedynym ograniczeniem jest czas potrzebny na naładowanie lub wymianę akumulatora. Roboty zajmują się więc powtarzalnymi procesami, pracownicy natomiast mogą zostać oddelegowani do wykonywania zadań, których nie da się zautomatyzować, na przykład kontroli jakości pracy maszyn – tłumaczy Bartłomiej Bury, młodszy kierownik projektów w Etisoft Smart Solutions.
Transport palet przy pomocy robotów pozwala wyeliminować problem niewykwalifikowanych pracowników i związanych z tym wydatków ponoszonych na ciągłe szkolenia czy poprawianie zaistniałych błędów. Maszyny są wyposażone w specjalistyczne systemy pozycjonowania, gwarantujące bezpieczny załadunek, transport oraz rozładunek nośnika logistycznego. Prawidłowo zaprogramowany robot mobilny AGV/AMR, porusza się w ściśle określonej przestrzeni roboczej oraz posiada system wykrywania obiektów na trasie podczas wykonywania misji, co przekłada się na brak uszkodzeń infrastruktury zakładu, wynikających z przypadkowego uderzenia pojazdem o element konstrukcji. Zminimalizowane zostaje również ryzyko strat towaru i materiałów czy też awarii maszyn w procesie transportu intralogistycznego.
Roboty mobilne AGV/AMR renomowanych producentów przeznaczone do transportu palet są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które spełniają najnowsze normy bezpieczeństwa ISO 3691-4 czy wymagania CE. Prawidłowo umieszony nośnik logistyczny z wyrobami na robocie mobilnym nie stanowi zagrożenia dla osób przemieszczających się po zakładzie. Wykorzystanie automatycznych urządzeń do przewożenia palet eliminuje tym samym ryzyko wypadku przy pracy, spowodowanego zsunięciem się ładunku logistycznego podczas transportu wewnątrz zakładu lub potrącenia z udziałem wózka widłowego.
Stosowanie zautomatyzowanych rozwiązań zwiększa prestiż fabryki, co przekłada się na wyższe zainteresowanie jej działalnością – zarówno z punktu widzenia klientów, jak i inwestorów.
– Inwestycja w robotyzację to jasny sygnał świadczący o tym, że fabryka się rozwija. Klienci mogą być pewni, że ich zlecenie zostanie wykonane prawidłowo i zgodnie z założonym terminem. Inwestorzy natomiast dostają informację, że dane przedsiębiorstwo planuje ulepszać swoje działania, co stanowi przesłankę do obiecujących efektów takich inwestycji w niedalekiej przyszłości. Wdrożenie nowoczesnego rozwiązania, jakim są roboty mobilne do transportu palet, stanowi także doskonałą okazję do wyróżnienia się na tle konkurencji. Dział marketingowy może przygotowywać atrakcyjne materiały dla rynku, opisujące nowe możliwości zakładu i wynikające z tego korzyści dla obecnych oraz potencjalnych klientów – dopowiada ekspert z Etisoft Smart Solutions.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...