2023-02-22
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu robotyka była głównie zarezerwowana dla dużych zakładów przemysłowych, przede wszystkim z branży automotive. Dziś coraz chętniej rozwiązania robotyczne wykorzystuje się także w innych gałęziach przemysłu. W obecnych czasach automatyzacja i robotyzacja to ważny kierunek rozwoju firm. Zastąpienie pracy ludzkiej przez maszyny i automatyzacja różnych procesów przekłada się na realne korzyści w perspektywie długofalowej.
Współczesny rynek rozwija się w niesamowitym tempie. Ciągła ewolucja wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą im utrzymać się na rynku. Robotyzacja i automatyzacja to przyszłość przemysłu.
Odpowiednia modernizacja parków maszynowych i linii produkcyjnych, a także wdrażanie innowacyjnych systemów automatyzujących to szereg korzyści dla przedsiębiorców. Głównym celem automatyzacji i robotyzacji przemysłu jest optymalizacja procesów produkcyjnych, a w konsekwencji wzrost efektywności działań. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych to szansa na to, by dostosować proces produkcyjny do konkretnych potrzeb, z uwzględnieniem wszystkich czynników, tj. wielkości parku maszynowego, limitów finansowych czy czasowych. Automatyzacja i robotyzacja przemysłu to sposób na maksymalne wykorzystanie potencjału danego przedsiębiorstwa.
Transfer innowacyjnych rozwiązań technologicznych zmniejsza udział człowieka w procesach produkcyjnych, zwiększając przy tym wydajność działań.
- Roboty mogą wesprzeć lub zastąpić pracowników w wykonywaniu konkretnych czynności. Nowoczesne, zaawansowane i w pełni zautomatyzowane maszyny zapewniają doskonałą precyzję i pełną stabilność, co jest szczególnie ważne w przypadku realizacji monotonnych i powtarzalnych zadań – tłumaczy Grzegorz Putynkowski, prezes zarządu Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.
Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle ma również wpływ na jakość wytwarzanych produktów. Wybitna dokładność podczas wykonywania zadań przekłada się na lepszą klasę wyrobów, co może wspomóc przedsiębiorstwo w budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku.
Automatyzacja i robotyzacja sprawdzają się przede wszystkim w przypadku realizacji skomplikowanych zadań, wymagających najwyższego skupienia lub zwiększonego wysiłku psychicznego bądź fizycznego. Odpowiednio zaprogramowane maszyny sprawnie pracują nie tylko w trudnych, ale i potencjalnie szkodliwych dla człowieka warunkach.
Wykorzystanie zautomatyzowanych maszyn i robotów w procesach przemysłowych optymalizuje działania i koszty. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, których celem jest maksymalna wydajność, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków.
- Wykorzystanie automatyzacji i robotyzacji w przemyśle to świetne wsparcie dla biznesu i szansa na rozwój w perspektywie długofalowej. Warto jednak pamiętać, że efektywne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań to zadanie dla wysokiej klasy specjalistów. Stworzenie koncepcji, opracowanie projektu, wykonanie instalacji i jej skuteczny transfer do biznesu wymagają bowiem doświadczenia, wiedzy i dostępu do najnowszych, zaawansowanych sprzętów. CBRTP od lat projektuje dla swoich partnerów innowacyjne rozwiązania technologiczne, w ten sposób wspierając ich w kreowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku. Przygotowywanie projektów i prototypów z obszaru automatyki, tworzenie oprogramowania komputerowego, opracowywanie i wdrażanie rozwiązań technicznych i technologicznych, umożliwiających sprawną produkcję energii ze źródeł solarnych i mieszanych, projektowanie urządzeń, maszyn i linii produkcyjnych, a także tworzenie stanowisk zrobotyzowanych to tylko jedne z wielu usług oferowanych przez nasze Laboratorium Automatyki i Elektroniki CBRTP. Roboty przemysłowe, skanery laserowe, pulsacyjne lasery UV czy drukarki 3D pozwalają specjalistom z CBRTP tworzyć zaawansowane technologie, które wspierają branżę przemysłową na wielu płaszczyznach. Jednym z ciekawych rozwiązań, jakie udało nam się wdrożyć, jest technika rozpoznawania obrazu i mapowania laserowego. Wydajność systemu umożliwiająca produkcję 20 tys. detali na godzinę pozwoliła naszemu partnerowi zmniejszyć zapotrzebowanie na obsługę operatorską dla 15 gniazd wytryskowych z 15 do trzech osób – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski z CBRTP.
Jak dodaje, innowacyjne technologie poprawiają efektywność, zapewniają wybitną precyzję i wysoką jakość procesów przemysłowych, a także wzmacniają konkurencyjność przedsiębiorstw, nie tylko na rynku krajowym, ale także międzynarodowym. Transfer najnowszych zdobyczy techniki do świata przemysłu to szansa na wieloaspektowy rozwój przedsiębiorstw i spektakularny sukces w biznesie.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...