2024-06-17
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym razem wydarzenie zorganizowane przez EPS Media, wydawcę kwartalnika Kosmetyki i Detergenty, gościł Airport Hotel Okęcie**** w Warszawie.
195 uczestników ze 100 firm, instytucji i instytutów badawczych wysłuchało 18 prezentacji tematycznych, związanych m.in. z legislacją oraz surowcami.
Sponsorami Strategicznymi tegorocznego wydarzenia były firmy: Carotex Koncentraty Tatrzański Sp. K. oraz PCC Exol SA. W gronie Sponsorów znalazły się: API Folie Polska Sp. z o.o., CHT Germany GmbH Sp. z o.o. Przedstawicielstwo w Polsce, DACHSER Sp. z o.o., Evonik Industries AG, Safic-Alcan Polska Sp.z o.o. i Stockmeier Chemia Sp. z o.o. i Spółka S.K.
Patronat nad konferencją objęły takie podmioty, jak: Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, PMR Consulting & Research sp. z o.o., Polski Związek Pracodawców Przemysłu Aerozolowego, firma Theta Consulting sp. z o.o. Współpraca medialna konferencji: Biotechnologia.pl, Przemysł Chemiczny, Ważenie Dozowanie Pakowanie oraz Wydawnictwo Naukowe PWN SA.
Omówienie prelekcji wygłoszonych podczas Konferencji:
Katarzyna Żandarska, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego
Rewizja najważniejszych aktów prawnych – nowe obowiązki
Prelekcja odpowiadała na pytanie, czy branża detergentowa będzie dalej mogła funkcjonować w oparciu o dotychczasowe podejście do składu produktu. Stoi ona bowiem przed trudnym wyzwaniem. Oprócz nowej legislacji środowiskowej, która dotknie każdą gałąź przemysłu, rewidowane są kluczowe akty prawne, stanowiące trzon legislacyjny sektora detergentowego – rozporządzenie CLP i rozporządzenie detergentowe. Obie rewizje wprowadzą fundamentalne dla branży zmiany, skutkujące nie tylko wzrostem nakładów finansowych czy administracyjnych, ale też potrzebą zmian na etapie koncepcji produktu i jego dystrybucji. Minimalny wymiar czcionki, regulacja sprzedaży refill, cyfrowy paszport produktu to zupełnie nowe wymagania, z którymi będą musieli się zmierzyć producenci detergentów. Parlament Europejski pragnie dodatkowo uregulować stosowanie niebezpiecznych substancji, wyprzedzając w tym zakresie rozporządzenie REACH oraz rozszerzyć wymagania w zakresie biodegradacji do wszystkich składników produktów detergentowych. Rozważane jest również wprowadzenie dalszych ograniczeń w stosowaniu zawiązków fosforu w produktach.
Łukasz Belkiewicz, THETA Consulting
Takie same produkty biobójcze i ich dalszy los w świetle nadchodzących zmian
Omówiono proponowane zmiany w zakresie pozwoleń na produkty biobójcze, ze szczególnym uwzględnieniem ich ważności. W świetle dynamicznie zmieniającego się otoczenia prawno-regulacyjnego, dotyczącego produktów biobójczych, istnieje potrzeba analizy aktualnych propozycji zmian w celu zrozumienia ich wpływu na praktykę regulacyjną oraz sektor produktów biobójczych.
Prelegent zdefiniował pojęcie „Taki sam produkt” - jest on identyczny z innym pojedynczym produktem biobójczym, rodziną produktów biobójczych lub indywidualnym produktem z rodziny produktów biobójczych.
Omówił ponadto dopuszczalne różnice pomiędzy takim samym produktem a powiązanym produktem referencyjnym. W przypadku nazwy produktu biobójczego będą to zmiany nazwy produktu biobójczego, o ile nie ma niebezpieczeństwa pomyłki z nazwami innych produktów biobójczych; a także dodanie nazwy produktu biobójczego, o ile nie ma niebezpieczeństwa pomyłki z nazwami innych produktów biobójczych.
W przypadku posiadacza pozwolenia będzie to przeniesienie pozwolenia na nowego posiadacza mającego siedzibę na Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), ale także zmiana nazwy (nazwiska) lub adresu posiadacza pozwolenia, który pozostaje w EOG i zmiana innych danych administracyjnych posiadacza.
Marta Wrembel, Responsible Business Solutions
ESG w sektorze chemii gospodarczej, czyli transformacja biznesu oparta na zasadach zrównoważonego rozwoju
Strategia zrównoważonego rozwoju to integralna część strategii biznesowej. Jest niezbędna, by spełnić oczekiwania rynku w zakresie zarządzania kwestiami społecznymi, środowiskowymi i ładu korporacyjnego.
W ocenie prelegentki, w obliczu wzrastającej świadomości ekologicznej i społecznej konsumentów, sektor chemii gospodarczej stoi u progu transformacji biznesowej opartej na zasadach ESG oraz dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Zadano pytanie, dlaczego warto już teraz rozpocząć działania w kierunku ESG? Powodami są: zwiększone bezpieczeństwo łańcucha dostaw, zgodność z oczekiwaniami klientów, efektywność kosztowa, dostęp do nowych rynków, innowacje w produktach i usługach, ograniczenie ryzyka dostaw, poprawa wizerunku marki, zgodność z wymaganiami regulacyjnymi.
Niemniej istnieją także niekorzystne skutki raportowania ESG. To wyższe koszty prowadzenia biznesu, ryzyko bezpieczeństwa danych, ryzyko greenwashingu, straty reputacyjne, skomplikowane zarządzanie łańcuchem dostaw, presja na dostawcę w zakresie wdrażania inwestycji, trudności we wdrożeniu nowych technologii, ograniczenia dostępności surowców.
Zbigniew Gładyś, Bartosz Konopa, Carotex Koncentraty Tatrzański
Kompozycje zapachowe bez nowych alergenów kosmetycznych na etykiecie wyrobu gotowego
Omówiono najnowsze rozwiązania modyfikacji zapachów, uwzględniające rozszerzoną listę nowych potencjalnych 56 alergenów. Zastanawiano się, czy w takiej rzeczywistości prawnej jest możliwe komponowanie zapachów pożądanych przez rynek bez modyfikacji składu i etykiety? Czy konieczność deklaracji nowych alergenów kosmetycznych to rzeczywisty problem dla konsumenta? Czy tylko dodatkowy wydatek dla producenta?
Wskazano nowe potencjalne alergeny występujące w dużych stężeniach w kompozycjach zapachowych. To Amyl Salicylate (salicylan amylu) - nuty balsamiczno kwiatowe, drzewne, ale też Linalyl acetate (octan linalilu) - cytrusowy, bergamotowo-lawendowy, drzewny, świeży, kwiatowy, petitgrain, koloński.
Jeśli chodzi o nowe potencjalne alergeny, to składniki trudne to zastąpienia to wanilina - słodycz, majantol - białe kwiaty, ebanol - nuty drzewne, sandałowe, Alfa Damascone – nuty różane, kwiatowe, owocowe.
W prezentacji wymieniono również nowe potencjalne alergeny - naturalne olejki i ekstrakty. Były to olejki Mentha: piperita - miętowe, ziołowe, roślinne; olejki i ekstrakty Cedrus atlantica: drzewne, żywiczne, sosnowe; olejki Juniperus virginiana: drzewne, żywiczne; olejki Eucaliptus globulus: świeże, orzeźwiające, ziołowe; olejki Patchouli Pogostemon cablin: drzewne, ziemiste, korzenne.
Ponadto wyszczególniono nowe potencjalne alergeny o nazwie ISO E SUPER - „jedwabisty” ambrowo- drzewny zapach, który nadaje pełni i subtelnej siły kompozycjom zapachowym.
Karolina Pająk, Safic-Alcan Polska
Wielofunkcyjne surowce w nurcie zrównoważonego rozwoju
Tematem prezentacji były surowce funkcjonalne, które podnoszą jakość procesu czyszczenia, zwiększają ekonomiczność preparatu oraz umożliwiają tworzenie produktów w nurcie zrównoważonego rozwoju.
Jak mówiła prelegentka, ograniczanie zużywania zasobów odnawialnych i nieodnawialnych, stopniowe eliminowanie z procesów gospodarczych substancji niebezpiecznych i toksycznych, dążenie do zapewnienia obywatelom poczucia bezpieczeństwa oraz utrzymywanie emisji zanieczyszczeń na możliwie najniższym poziomie to niektóre z zasad koncepcji zrównoważonego rozwoju. Rozwiązania surowcowe, które wcześniej zapewniały oszczędność kosztów, obecnie odzwierciedlają bardziej zrównoważone podejście.
Z nurtem zrównoważonego rozwoju wzrasta potrzeba optymalizacji preparatów czyszczących w obszarze higieny domowej, a także w chemii instytucjonalnej i przemysłowej. Najskuteczniejszą metodą z punktu widzenia jakości i siły czyszczącej jest dodatek surowców funkcjonalnych wpisujących się we wspomniany koncept. Zwiększą one znacząco siłę czyszczącą końcowego preparatu, m.in. podnosząc siłę zwilżania, poprawiając rozpuszczalność tłustych zabrudzeń, zwiększając pienienie lub ułatwiając czyszczenie następnym razem.
Anna Pietruczuk, IMCD
Płynne enzymy nowej generacji PREFERENZ®, zapewniające bardziej zrównoważony proces prania
Jak przekonywała autorka wystąpienia, dzisiejsi konsumenci oczekują niedrogich produktów do prania, opartych na detergentach ze zrównoważonych źródeł, które nie wpływają negatywnie na skuteczność czyszczenia. Enzymy, od czasu ich wprowadzenia w latach 60. XX wieku, zyskują coraz większy udział w recepturach detergentów. Umożliwiają one producentom zapewnienie wyższego stopnia usuwania plam, wybielania i pielęgnacji tkanin. Detergenty enzymatyczne są skuteczne już przy niskim dozowaniu i dobrze sprawdzają się w różnych warunkach, w tym podczas prania w temperaturze otoczenia.
Enzymy, takie jak proteaza i mannanaza, są wysoce wyspecjalizowanymi biokatalizatorami. Enzymy te usprawniają usuwanie problematycznych, codziennych plam, takich jak krew, produkty mleczne, czekolada i sosy, a także niektóre produkty kosmetyczne.
W trakcie prelekcji omówiono nowe produkty enzymatyczne, takie jak proteaza PREFERENZ® P 400 i mannanaza PREFERENZ® M 200, które zostały opracowane na bazie białek, aby zapewnić wysoką stabilność nawet w agresywnych płynnych detergentach. Zmniejsza to potrzebę dodawania do detergentów dodatkowych stabilizatorów chemicznych, a tym samym pozwala na większą elastyczność formułowania i dłuższy okres trwałości produktu.
Emin Hrsic, Kao Chemicals
Kierunek – bardziej zrównoważone LEVENOLE
Zdaniem mówcy, we współczesnym społeczeństwie coraz większego znaczenia nabiera trend w kierunku świadomości ekologicznej. Konsumenci coraz bardziej interesują się wpływem produktów, których używają, na zdrowie i środowisko naturalne. Europejski Zielony Ład wprowadził ambitny plan działania na rzecz celów w zakresie zrównoważonego rozwoju w Europie. Z tego względu przemysł konsumencki musi zmierzać w kierunku coraz bardziej ekologicznego, zrównoważonego podejścia, które wymaga modyfikacji receptur i odpowiedniego doboru składników.
Prezentacja skupiła się na pokazaniu estrów polioksyetylenoglicerolu z kwasami tłuszczowymi pod nazwą handlową LEVENOL, które doskonale wpisują się w aktualne trendy rynkowe. Składniki LEVENOL to niejonowe środki powierzchniowo czynne pochodzenia roślinnego. Są silnie skoncentrowane (100%) i wyróżniają się korzystnym profilem ekotoksykologicznym. Są wytwarzane w procesie zoptymalizowanym pod kątem śladu węglowego, który jest mniejszy niż w przypadku standardowych etoksylowanych alkoholi tłuszczowych. Dzięki swojej płynnej postaci produkty LEVENOL są łatwe w przetwarzaniu nawet w warunkach niskotemperaturowych. Nowe warianty składników LEVENOL korzystnie wpływają na profil ekologiczny produktów i przebieg procesu formulacji, przyczyniając się do lepszej zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu dostaw.
François-Florian Bruckner, Syensqo
Zwiększanie poziomu zrównoważonego rozwoju w chemii gospodarczej: wydajność i obieg zamknięty wpływające na zmniejszanie śladu środowiskowego produktów detergentowych
Zademonstrowano kilka inicjatyw realizowanych w Syensqo w celu optymalizacji oddziaływania produktów konsumenckich na środowisko. Są to działania związane z pochodzeniem surowców (rozwój obiegu zamkniętego), użytkowaniem produktów (poprawa skuteczności działania) oraz końcem cyklu życia produktu (biodegradacja).
W aspekcie pozyskiwania surowców pokazano, w jaki sposób stosowanie zasad obiegu zamkniętego może poprawić profil ekologiczny składników wykorzystywanych w produktach chemii gospodarczej i to nie tylko z perspektywy śladu węglowego, ale także innych aspektów zrównoważonego rozwoju, np. użytkowania gruntów czy zużycia wody. Strategia Syensqo opiera się bowiem na wykorzystywaniu odpadów lub produktów ubocznych o niskiej wartości w łańcuchu przetwarzania oleochemikaliów lub petrochemikaliów. Wytwarzane z nich składniki do środków chemii gospodarczej mają taką samą specyfikację końcową i skuteczność działania jak produkty standardowe, ale znacznie mniejszy wpływ na środowisko.
W aspekcie użytkowania udostępniono nowe dane potwierdzające korzystny wpływ na środowisko wydajnych składników, stosowanych w detergentach do prania. Dowiedziono, że największy wpływ na ślad węglowy generowany w procesie prania ma podgrzewanie wody w pralkach. Wprowadzanie określonych polimerów do płynnych środków piorących umożliwia pranie w zimnej wodzie bez szkody dla doskonałej skuteczności usuwania plam i zapachów.
Martyna Oleszczak, Fabryka Substancji Zapachowych „Pollena-Aroma”
Rola zapachu w wyborze detergentów: perspektywa skutecznej komunikacji z klientem
Według prelegentki, wybór produktów chemii gospodarczej to nie tylko kwestia funkcjonalna, lecz także doświadczenie sensoryczne splecione z preferencjami i percepcją konsumentów. Zapach odgrywa kluczową rolę w tym procesie decyzyjnym, będąc potężnym narzędziem skutecznej komunikacji pomiędzy markami i klientami. Z tego też powodu prezentacja analizowała złożony związek między zapachem a zachowaniami konsumentów w kontekście wyboru detergentów.
Czerpiąc z psychologii konsumenta i teorii marketingu badano, w jaki sposób zapach wpływa na percepcję konsumentów dotyczącą czystości, świeżości i ogólnej skuteczności produktu. Dowodzono, że poprzez zrozumienie podstawowych mechanizmów percepcji zapachowej, producenci chemii gospodarczej mogą strategicznie wykorzystać zapach, aby zwiększyć lojalność wobec marki i wyróżnić swoje produkty na konkurencyjnym rynku.
Ponadto badano znaczenie dostosowania profili zapachowych do docelowych preferencji demograficznych i niuansów kulturowych. Skuteczne strategie komunikacyjne, które integrują przekaz zapachowy z kampaniami marketingowymi są bowiem kluczowe, aby dotrzeć do różnorodnych segmentów konsumentów i budować emocjonalne więzi pomiędzy marką a konsumentem.
Konrad Grygiel, Evonik Operations
Rozszerzone spektrum zastosowań biosurfaktantów REWOFERM® w środkach czyszczących
Pokazano najnowsze osiągnięcia badawczo - rozwojowe koncernu Evonik w odniesieniu do produkcji biosurfaktantów. Niedawno zresztą miała miejsce na Słowacji inauguracja zakładu biosurfaktantów ramnolipidowych firmy.
Konsumenci są dzisiaj coraz bardziej zainteresowani kwestią ekologii i bezpieczeństwa produktów, których używają. Na rynku środków higieny osobistej i środków czystości istnieje duże zapotrzebowanie na naturalne i łagodne składniki wytwarzane z odpowiedzialnie pozyskiwanych surowców.
Surfaktanty są istotną częścią naszego życia. Jednak tradycyjne środki powierzchniowo czynne stanowią wyzwanie pod względem ekologii i bezpieczeństwa. Evonik opracował platformę ekologicznych biosurfaktantów glikolipidowych REWOFERM® – soforolipidów i ramnolipidów – o wyjątkowej łagodności, biokompatybilności, biodegradowalności i niskiej toksyczności dla środowiska.
Oprócz swojego wysoce przyjaznego dla środowiska charakteru, biosurfaktanty REWOFERM® mają doskonałe właściwości pieniące, czyszczące i solubilizujące. Dzięki temu doskonale nadają się do zastosowań w środkach chemii gospodarczej, takich jak czyszczenie twardych powierzchni i pranie. Ponieważ jednak potrzeby rynku i wymagania dotyczące zastosowań wykraczają daleko poza te dwa obszary, Evonik kontynuuje badanie możliwości wdrożenia biosurfaktantów do innych celów związanych z chemią gospodarczą.
Roger Janssen, PQ Corporation
Proszki i granulaty zawierające krzemiany jako składniki detergentów
Prelegent podzielił się doświadczeniami własnej firmy, która produkuje materiały oparte na krzemianie sodu, wykorzystywane jako wypełniacze, stabilizatory wybielaczy i inhibitory korozji w detergentach. Materiały te są suszone metodą rozpyłową, a w razie potrzeby można je poddawać granulacji, aby uzyskać większe cząstki optymalnie dopasowane do innych składników preparatów. Krzemiany sodu są wykorzystywane w detergentach od wielu lat, jednak obecnie branża skupia się na modyfikowaniu właściwości fizycznych proszków i granulatów, aby nadać produktom cechy, które dają dodatkowe korzyści podczas prania. Przekłada się to na konkretne zalety, zarówno w procesie produkcji końcowego detergentu, jak i w gotowym produkcie.
Omówiono bliżej dwa typy surowców: Britesil C201 - proszek suszony rozpyłowo (średnia wielkość cząstek: ok. 0,3 mm) o wyjątkowo niskiej gęstości nasypowej (+100 g/l). Zaletą tego składnika jest to, że nawet niewielka ilość C201 ma znaczący wpływ na gęstość końcowej mieszaniny detergentowej. Drugi surowiec to Britesil H265HP, a zwłaszcza Britesil H265LC - granulat o średniej wielkości cząstek około 0,7 mm, który odznacza się wysoką porowatością wewnętrzną i niewielką średnicą porów. Dzięki temu ma zdolność absorbowania dużych ilości cieczy, m.in. surfaktantów niejonowych, zatrzymując je wewnątrz granulek.
Julian Barnes, Shell Chemicals Europe
Analiza parametrów procesu żelowania etoksylowanych alkoholi przy użyciu cyfrowych badań reologicznych wspieranych algorytmami uczenia maszynowego
Jak opowiadał mówca, w analizach żeli tradycyjnie stosowano metodę obserwacji wizualnej. Był to jednak proces subiektywny, który charakteryzował się wysokim stopniem zmienności wyników na przestrzeni lat. Opracowanie mapy żelu jednej klasy trwa około jeden dzień z uwagi na dużą liczbę badanych próbek w różnych stężeniach i temperaturach. Aby poprawić obiektywność i spójność wyników, wprowadzono alternatywne podejście oparte na reometrii. Metoda łączy dostępne techniki oscylacyjne, umożliwiające identyfikację żeli na podstawie właściwości lepkosprężystych z tradycyjną metodologią diagramów żelowych. Zarówno w analizie danych, jak i przy tworzeniu reprezentacji graficznych, wykorzystywane są techniki uczenia maszynowego oparte na powszechnie dostępnych językach programowania, takich jak R i Python.
Metoda reometrycznej krzywej żelowej daje dwie korzyści o istotnym znaczeniu m.in. dla wytwórców detergentów. Po pierwsze, pozwala uzyskać niesubiektywny, cyfrowy diagram/mapę żelu. Po drugie, jest mniej czasochłonna w porównaniu z wcześniejszą metodą. Wyniki są spójne z tradycyjną oceną wzrokową i wykazują dobrą odtwarzalność pomiędzy poszczególnymi klasami etoksylatów alkoholi oraz w różnych seriach w ramach tej samej klasy.
Javier Miranda, I&I - EMEA
Krótkołańcuchowe etoksylowane alkohole: właściwości i korzyści w czyszczeniu twardych powierzchni
Prezentacja poświęcona była etoksylatom alkoholi krótkołańcuchowych, m.in. ich właściwościom fizykochemicznym, takim jak temperatura płynięcia, HLB, zachowanie fazowe i profil piany. Omówiono również wpływ długości łańcucha i etoksylacji. Zrealizowano testy skuteczności czyszczenia powierzchni twardych, poświęcone m.in. solubilizacji dlimonenu testom IPP i testowi szorowania APC-IKW. Wyniki będą porównano z efektami stosowania etoksylatów C9-11. Ponadto opracowano tabelę oceny skuteczności, która może służyć jako narzędzie szybkiego wyboru dla formulatorów.
W konkluzjach stwierdzono, że liniowe etoksylany alkoholi działają bardzo dobrze i szybko w porównaniu z typami częściowo rozgałęzionymi. Niski stopień tlenku etylenu prowadzi do wysokiej wydajności środków do czyszczenia twardych powierzchni, ale niewystarczającej rozpuszczalności w układach wodnych i niskiego potencjału rozpuszczania substancji zapachowych. Wysokie stopnie tlenku etylenu prowadzą do średniej wydajności środków do czyszczenia twardych powierzchni, ale dobrej rozpuszczalności w preparatach wodnych i zapewniają dobry potencjał rozpuszczania substancji zapachowych. Aby wybrać najlepszy produkt, należy wziąć pod uwagę więcej aspektów z takich obszarów, jak technologia produkcji, regulacje, zrównoważony rozwój, kwestie ekonomiczne.
Riande Gardenier, Nouryon
Wydajne hydrotropy i odłuszczacze o zrównoważonym profilu
W ocenie prelegentki, konsumenci stale poszukują łagodniej działających, bardziej ekologicznych, a jednocześnie skutecznych środków czyszczących. W segmencie środków do czyszczenia powierzchni twardych często stosowane są substancje hydrotropowe.
Umożliwiają one opracowywanie atrakcyjnych, przezroczystych preparatów o wysokiej trwałości podczas przechowywania, solubilizację głównych surfaktantów i podniesienie temperatury mętnienia na tyle wysoko, aby eliminować zjawisko separacji faz w opakowaniu. Oprócz tego wielofunkcyjny hydrotrop zapewnia wyższą skuteczność czyszczenia w synergii z głównym surfaktantem.
Tradycyjnie wykorzystywane hydrotropy są związkami pochodzenia syntetycznego i nie poprawiają wydajności (typ SXS) albo – jak w przypadku wielofunkcyjnych hydrotropów – mają strukturę czwartorzędową. Budzi to obawy wielu konsumentów i ogranicza możliwość stosowania tych związków w produktach ekologicznych ze znakiem Ecolabel.
Prezentacja była zatem poświęcona wielofunkcyjnemu hydrotropowi, który nie ma struktury czwartorzędowej i może być szeroko wykorzystywany jako składnik optymalizujący działanie środków do czyszczenia powierzchni twardych, przeznaczonych dla gospodarstw domowych, zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych.
Oliver Schaller, Univar Solutions
Biorozwiązania zastępujące polimery czyszczące i rozjaśniacze optyczne, wpływające na postrzegane przez konsumentów korzyści w zakresie stopnia bieli
Jak tłumaczył przedstawiciel firmy Univar, dla wielu wytwórców coraz większym wyzwaniem jest produkcja środków piorących, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednym z kluczowych problemów w branży jest wprowadzanie biodegradowalnych, zrównoważonych składników typu w/o, które bez uszczerbku dla skuteczności działania spełnią oczekiwania konsumentów, zapewniając bardziej efektywne usuwanie plam, ochronę kolorów i przywracanie bieli przy jednoczesnym zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko. Choć surfaktanty pochodzenia petrochemicznego można dziś zastąpić surfaktantami wytwarzanymi z surowców roślinnych, to polimery o działaniu myjącym, takie jak polietylenoimina oraz rozjaśniacze optyczne odpowiadające za biel pranych tkanin nie mają póki co swoich biodegradowalnych odpowiedników.
W prezentacji szczególną uwagę zwrócono więc na badania technologiczne ukierunkowane na możliwość zastąpienia tradycyjnych polimerów unikatowym połączeniem enzymów. Celem badań była ocena percepcji bieli przez konsumentów. Dzięki połączeniu innowacyjnej ksyloglukanazy, która zapobiega szarzeniu i matowieniu tkanin poprzez uwalnianie cząstek uwięzionych we włóknach tekstylnych oraz fosfodiesterazy (PDE), która usuwa zabrudzenia organiczne, m.in. pot i sebum, możliwe jest zastąpienie polimerów na bazie ropy naftowej w silnie działających płynnych detergentach piorących i kapsułkach do prania.
Ronald Hage, Catexel
Katalizatory wybielania do produktów czyszczących
Stosowanie katalizatorów biologicznych (enzymów) lub katalizatorów na bazie metali przejściowych w recepturach detergentów umożliwia konsumentom obniżenie temperatury prania i zmywania naczyń. Katalizatory przyczyniają się także do zmniejszenia obciążenia chemicznego w detergentach. Katalizatory bazujące na kompleksach triazacyklononanu manganu wykazują wysoką aktywność w reakcji z nadtlenkiem wodoru, umożliwiając skuteczne usuwanie plam ze związków polifenolowych nawet w niskich temperaturach. Katalizator na bazie triazacyklononanu manganu (MnTACN) można z powodzeniem stosować w tabletkach do zmywarek do naczyń jako środek skutecznie usuwający plamy z herbaty.
W ostatnich latach opracowano szereg stabilnych granulatów zawierających MnTACN. Katalizator ten jest również badany pod kątem innych zastosowań, takich jak usuwanie biofilmu i inne procesy utleniania chemicznego. Pokrewny katalizator manganowy zawierający ligand z dwoma pierścieniami triazacyklonanowymi (o nazwie Pegasus) jest wykorzystywany w środkach piorących przeznaczonych do zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych oraz w przemysłowej obróbce bawełny. Katalizator ten aktywuje nadtlenek wodoru, umożliwiając skuteczne usuwanie plam ze związków polifenolowych oraz wielu innych rodzajów plam często spotykanych przez konsumentów.
Paweł Wolański, Croda
Czy probiotyki mogą zastąpić tradycyjne środki powierzchniowo czynne?
Mówca poinformował, że w ostatnich latach liczba produktów czyszczących zawierających probiotyki znacznie wzrosła, tworząc potencjał do przekształcenia tego obszaru w alternatywę dla tradycyjnych metod czyszczenia. Wpływ na to miało kilka aspektów. Pierwszy z nich to świadomość i zdrowie konsumentów. Liczba korzyści płynących ze stosowania mikroorganizmów w produktach czyszczących powiększa się, odzwierciedlając szerszą zmianę preferencji w kierunku bardziej ekologicznych rozwiązań. Zwiększenie świadomości obserwowane jest również w kontekście potencjalnych problemów zdrowotnych, których przyczyną może być stosowanie środków czyszczących pochodzenia petrochemicznego.
Drugi aspekt analizy to mechanizm działania probiotyków. Aby w pełni zrozumieć ich potencjał w środkach czyszczących, kluczowe jest zbadanie mechanizmu ich działania i porównanie go z tradycyjnymi rozwiązaniami. Całości dopełniają zmiany w rozporządzeniu w sprawie detergentów, które odnoszą się do detergentów zawierających w składzie mikroorganizmy. Zmiany te są znaczącym krokiem w kierunku zapewnienia konsumentom bezpieczeństwa, transparentności i ochrony. Działanie to jest zgodne ze współczesnymi trendami nawiązującymi do zrównoważonego rozwoju i ekologii w produktach do sprzątania.
Wszystkie te aspekty wywrą duży wpływ na pracę producentów, dystrybutorów i konsumentów w sektorze środków czyszczących.
Clara Pochetti, BBA Ecotech
Mikroorganizmy stosowane w detergentach – bezpieczne i skuteczne czyszczenie
Autorka wystąpienia omówiła jedno z najnowszych rozwiązań zaproponowanych w branży higieny i czystości, to jest wykorzystywanie mikroorganizmów przy opracowywaniu probiotycznych detergentów. Uznała, że ponieważ jest to wciąż mało znane zastosowanie i budzi ono szereg wątpliwości i obaw, to należy rozwijać świadomość użytkowników końcowych, przekonując ich, że jest to rozwiązanie bezpieczne i skuteczne. Świadczyć o tym mają rzetelne dane potwierdzające zasadność wykorzystania bakterii i realne korzyści płynące z aktywności mikroorganizmów w środkach czystości. Dzięki stale prowadzonym pracom badawczo-rozwojowym, firma BBA dysponuje obszerną biblioteką szczepów mikroorganizmów ATCC, spełniających normy bezpieczeństwa określone w przepisach europejskich oraz wymogi w zakresie wysokiej jakości i czystości niezbędne, by mikroorganizmy mogły być wprowadzane do receptur detergentów.
Dzięki współpracy z akredytowanymi laboratoriami firma BBA potwierdziła, że produkowane przez nią probiotyki są nieszkodliwe, nie stanowią zagrożenia w przypadku kontaktu z oczami, skórą, nabłonkiem ani błonami śluzowymi, a przy tym nie wykazują odporności i są wrażliwe na działanie głównych klas antybiotyków.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...