2021-10-05
Analitycy Grupy Azoty mówią o bańce spekulacyjnej na rynku uprawnień do emisji CO2.
Jak zauważa Grupa Azoty, ceny uprawnień do emisji CO2 w pierwszym półroczu 2021 roku pozostawały na rynku giełdowym w silnym trendzie wzrostowym. Aktualna fala wzrostowa rozpoczęła się równo rok temu z poziomu 23 euro za tonę. Obecnie jest to już aż 64 euro za tonę, co jest niemal wyrównaniem wrześniowego rekordu cenowego. O sile trendu wzrostowego świadczy fakt, że w okresie ostatnich 12 miesięcy na rynku nie odnotowano żadnej znaczącej korekty spadkowej. Ostatnie miesiące przyniosły dodatkowo wzrost zmienności rynkowej. Dynamika trendu wzrostowego zaskoczyła analityków oraz uczestników rynku. Ceny uprawnień plasują się obecnie znacząco powyżej prognoz cenowych na bieżący rok. Zarówno trend wzrostowy, jak i podwyższona zmienność rynkowa, powinny być dominującymi tendencjami w końcówce roku.
Bezpośrednimi fundamentalnymi impulsami do przyspieszenia trendu wzrostowego były zatwierdzone pod koniec 2020 roku bardziej ambitne cele redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej o co najmniej 55% do 2030 roku oraz ogłoszenie w połowie lipca 2021 roku kolejnego pakietu regulacji związanych z reformą systemu EU ETS. Prognozy w perspektywie najbliższych kilku lat zakładają dalszy wzrost cen uprawnień. W związku z powyższym na rynku narasta bańka spekulacyjna.
- Utrzymaniu wysokich cen uprawnień do emisji sprzyjają wzrosty na pozostałych rynkach surowców energetycznych, rynkach akcyjnych oraz obecność dużego kapitału spekulacyjnego obstawiającego dalszy wzrost cen. Solidna korekta spadkowa nastąpi prawdopodobnie dopiero w momencie trwałego pogorszenia globalnych nastrojów inwestycyjnych. Spółki z Grupy Azoty, w oparciu o przyjęty wspólny model zarządzania uprawnieniami do emisji CO2 oraz w ramach zatwierdzonego planu zakupowego, realizowały zakupy uprawnień na zabezpieczenie roku bieżącego i lat 2022-2023. Na koniec pierwszego półrocza 2021 roku spółki Grupy miały zabezpieczone w znaczącym stopniu potrzeby bilansowe w zakresie uprawnień do emisji typu EUA na 2021 rok oraz częściowo na lata 2022–2023 – poinformowała Grupa Azoty.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...