2020-11-23
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) twierdzi, że recykling chemiczny to obecnie jedna z najbardziej innowacyjnych i koniecznych technologii w całym przemyśle chemicznym.
W ocenie Cefic, odpady tworzyw sztucznych to problem, dla którego przemysł chemiczny posiada rozwiązanie. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków rozwojowych współczesnej chemii jest postęp w pracach związanych z tzw. recyklingiem chemicznym. Pod tym pojęciem kryje się technologia, w ramach której dokonuje się recykling zużytych tworzyw w surowiec dla produkcji nowych chemikaliów. Korzystanie z technologii recyklingu chemicznego przynosi zatem dwie korzyści. Po pierwsze, zmniejsza ilość odpadów z tworzyw sztucznych, a po drugie poprawia efektywność wykorzystania zasobów, ponieważ wykorzystywanie odpadów z tworzyw sztucznych jako surowca redukuje zależność od nieodnawialnych zasobów, takich jak ropa naftowa używa aktualnie do produkcji nowych chemikaliów.
Tradycyjny recykling mechaniczny skutecznie radzi sobie z „czystymi” odpadami z tworzyw sztucznych, takimi jak np. butelki PET. Gdy chodzi jednak o recykling odpadów z tworzyw sztucznych, które są złożone z różnych warstw, silnie zanieczyszczone lub nie zostały odpowiednio posortowane, to wtedy właśnie recykling chemiczny jest najbardziej użyteczną opcją.
W połączeniu obydwa te rozwiązania mogą – jak przekonują przedstawiciele Cefic - znacznie zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku i poprawić ich obieg, zgodnie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego.
Jak przekonują przedstawiciele Cefic, coraz więcej globalnych firm chemicznych pracuje nad sposobami integracji technologii recyklingu chemicznego w swoich zakładach produkcyjnych. Na przykład Dow niedawno ogłosił, że zacznie wykorzystywać odpady z tworzyw sztucznych do produkcji nowych chemikaliów w zakładzie w Holandii.
- W Europie co roku zbiera się około 30 mln ton odpadów tworzyw sztucznych, jednak nadal 85% z tego trafia na wysypiska lub jest spalane. Jest to nie tylko źródło emisji CO2, ale także marnotrawstwo cennych zasobów. Przemysł chemiczny jest zdeterminowany, aby to zmienić. Dzięki technologiom recyklingu chemicznego branża opracowała rozwiązania uzupełniające istniejący recykling mechaniczny w celu recyklingu zmieszanych lub zanieczyszczonych odpadów tworzyw sztucznych, które w innym przypadku zostałyby spalone lub wysłane na wysypisko. Technologie te mogą rozkładać tworzywa sztuczne i przekształcać je w cenne surowce wtórne do produkcji nowych chemikaliów i tworzyw sztucznych o jakości podobnej do tych, które są wytwarzane z zasobów kopalnych. Wraz z partnerami w łańcuchu wartości przemysł chemiczny z powodzeniem opracował już produkty konsumenckie, takie jak opakowania do żywności, części do lodówek, materace, dywany i deski rozdzielcze w samochodach. Jako kolejny krok, po zademonstrowaniu wykonalności technologii, branża planuje wprowadzić je na skalę przemysłową – czytamy w komunikacie Cefic.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...