2022-06-28
Połowa ankietowanych dyrektorów przedsiębiorstw chemicznych przewiduje, że w ciągu najbliższych miesięcy wzrośnie aktywność w zakresie fuzji i przejęć wewnątrz sektora chemicznego. Tylko 14% pytanych przewiduje jej spadek.
Ukazujący się od dziewięciu lat raport Kearney „Chemicals Executive M&A” bada globalną aktywność w zakresie fuzji i przejęć w branży chemicznej. Przewidywania są opracowywane przez ekspertów na podstawie obserwacji minionych trendów oraz analiz ankiet przeprowadzanych wśród kadr kierowniczych przedsiębiorstw z branży na całym świecie.
Z najnowszego raportu dowiadujemy się, że w 2022 r. wzrośnie aktywność w zakresie fuzji i przejęć oraz zostanie położony duży nacisk na obszar związany z ESG. To dobra wiadomość dla przedsiębiorstw, ponieważ liczba transakcji M&A w sektorze chemicznym spadała nieprzerwanie od 2019. W tym okresie wartość transakcji zmniejszyła się o 29% – z 333 mld dolarów odnotowanych w 2019 do 236 mld dolarów w 2021. Gwałtownie spadła także wielkość transakcji – 21% zarejestrowanych w 2019 roku przekroczyło wartość 10 mld dolarów, podczas gdy w 2021 było to tylko 3%. Już w ubiegłym roku dało się jednak zauważyć pewne odbicie, a obecnie w branży panuje duży optymizm, jeśli chodzi o najbliższe 12 miesięcy.
Jednym z powodów jest fakt, że liczba transakcji zapowiedzianych na rok 2021 była znacznie wyższa od wyników z lat 2017 i 2018, co wyraźnie wskazywało na tendencję wzrostową. W 2021 wartość ogłoszonych transakcji wzrosła o 50% w stosunku do roku 2020. W tej chwili 41% ankietowanych dyrektorów wykonawczych oczekuje wzrostu aktywności w zakresie fuzji i przejęć w sektorze, a 9% przewiduje, że wzrost będzie znaczny. Tylko 36% ankietowanych spodziewa się, że liczba transakcji pozostanie na tym samym poziomie. 14% przewiduje jej spadek.
Rok 2021 przyniósł symptomy poprawy także na polskim rynku chemicznym. Przykładem może być największa w tym okresie transakcja przejęcia przez Synthos zakładu w Schkopau.
– Wartość transakcji wyniosła ok. 460 mln dolarów i była rekordowa dla firmy. Wielkość dodatkowych przychodów osiąganych z inwestycji szacowana jest na 80-100 mln euro rocznie, co oznacza, że spółka przyjęła zakład po relatywnie niskim mnożniku mieszczącym się w przedziale od cztery do pięć razy EBITDA. Światowy standard w 2021 roku dla tego typu transakcji wyniósł 9,7 – tłumaczy Michał Krawczyk, senior manager w Kearney.
Jak dodaje ekspert, dzięki wspomnianemu przejęciu i wcześniejszej akwizycji w czeskich Kralupach, Synthos stał się jednym z kluczowych producentów kauczuków syntetycznych. Ponadto firma wykorzystała okazję, jaką dała sama transakcja, by przyjąć nową strategię ESG. Zakład w Schkopau należy do jednych z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych na świecie. Tym samym przybliża Synthos do zrealizowania celu, jakim jest 100% udział produktów o charakterze zrównoważonym w sprzedaży w 2030 roku.
– Istotnym wydarzeniem na rynku petrochemicznym jest również nadchodzące przejęcie 30 proc. rafinerii Lotos w Gdańsku przez Saudi Aramco. W ślad za tą transakcją powinny iść również inne inicjatywy, m.in. współpraca saudyjskiego koncernu i PKN Orlen w zakresie badań i rozwoju nad projektami petrochemicznymi w naszym regionie. Firmy naftowe od pewnego czasu kierują swój wzrok w kierunku wysokomarżowych produktów petrochemicznych i podobnego podejścia należy spodziewać się i w tym przypadku. Jeżeli tylko analizowane projekty okażą się atrakcyjne, nowe inwestycje najprawdopodobniej pojawią się w naszym regionie – mówi Michał Krawczyk, senior manager Kearney.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...