2023-01-16 / Artykuł sponsorowany
Z uwagi na fundamentalne przeobrażenia, których tempo i wymiar są jak nigdy wcześniej w historii, przemysł chemiczny potrzebuje kadr o coraz większych kwalifikacjach i kompetencjach. Wpierw trzeba jednak wiedzieć, jak takie kadry wyszkolić i pozyskać. Realizację tego zadania wspiera Sektorowa Rada ds. Kompetencji Sektora Chemicznego.
Rada działa już od września 2019 r. i skupia przedstawicieli przedsiębiorców, instytucji edukacji formalnej i nieformalnej, instytucji rynku pracy, organizacji branżowych i partnerów społecznych. Jej działalność koordynuje Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia w Szczecinie.
– Rada stanowi platformę wymiany doświadczeń, służy identyfikacji obecnych i przyszłych potrzeb kompetencyjnych pracodawców oraz kreowaniu rozwiązań edukacyjnych, legislacyjnych i organizacyjnych na rzecz ich zaspokojenia w sektorze chemicznym. Zaczęliśmy naszą pracę od opracowania nadzwyczajnych rekomendacji na rzecz wsparcia szkoleniowo-doradczego w zakresie zwalczania skutków pandemii COVID-19. Przedsiębiorstwa mogły aplikować o takie szkolenia nieodpłatnie. W ten sposób skorzystały nieodpłatnie z usług o wartości ok. 10 mln zł. Następnie przygotowaliśmy ponad 20 raportów, które omawiają różne zagadnienia związane z kształceniem, potrzebnymi kwalifikacjami i rynkiem pracy w przemyśle chemicznym – komentuje prof. Krystyna Czaja, przewodnicząca Rady
Faktycznie, wiedza ekspercka przedstawiona w opracowaniach ekspertów Rady pozwala na lepsze zrozumienie wyzwań stojących przed sektorem chemicznym, zmian na rynku pracy, zapotrzebowania na kwalifikacje w wybranych obszarach kształcenia zawodowego, rozwiązań w zakresie współpracy szkół zawodowych z wyższymi oraz przedsiębiorstwami.
– Jesteśmy w toku czwartej rewolucji przemysłowej, potężnej cyfryzacji przemysłu i pod wpływem innych czynników zmieniających przemysł, więc koniecznością jest stała i pogłębiona identyfikacja potrzeb branży w zakresie kwalifikacji i kompetencji. Prawidłowe funkcjonowanie podmiotów przemysłowych w dobie gospodarki 4.0 uwarunkowane jest posiadaniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Wraz ze zmianami zachodzącymi w przemyśle chemicznym w wyniku postępu technologicznego i organizacyjnego, odpowiednim przemianom musi ulegać też system kształcenia, tak aby potencjalni przyszli pracownicy posiadali wiedzę, cechy i umiejętności pożądane przez pracodawców. Potrzebny będzie więc pracownik potrafiący zarządzać zadaniami wykonywanymi przez maszyny, rozumiejący nowe technologie, umiejący się w nich odnaleźć i z nich korzystać. Głównym zadaniem takiego pracownika będzie optymalizacja procesów na podstawie gromadzonych w chmurze informacji oraz umiejętność współpracy w zespole – tłumaczy Przemysław Wojdyła, animator Rady.
Jak dodaje, Klaster Zielona Chemia od wielu lat jest reprezentatywną instytucją skupiającą przedsiębiorców branży chemicznej, posiada status krajowego klastra kluczowego. Od dawna prowadzi działania związane z kompetencjami i kwalifikacjami zawodowymi dla swoich członków. Dlatego mając odpowiednie doświadczenie, tego rodzaju aktywność przenosi na wyższy poziom, z myślą o całym przemyśle chemicznym w Polsce. I tym właśnie zajmuje się Rada Sektorowa. Jej działalność ma stanowić bodziec dla usprawnienia branżowej edukacji w naszym kraju. Od dawna bowiem wiadomo, że system edukacji zawodowej ma mnóstwo mankamentów i nie jest dopasowany do potrzeb współczesnej gospodarki. Pojawiają się nowe zawody, rozwijane są nowe branże (np. wodór), ale szkolnictwo nie jest w stanie za tym nadążyć, niekoniecznie ze swojej winy.
– System edukacji formalnej nie jest na tyle elastyczny, by do tych potrzeb dopasować swoje możliwości. Dlatego wskazujemy, jaką wiedzę, kompetencje i kwalifikacje powinni posiadać pracownicy na określonych stanowiskach. Współpraca ze szkołami branżowymi i uczelniami skutkuje tworzeniem nowych programów nauczania i kierunków studiów dostosowanych do potrzeb rynku pracy oraz możliwością realizacji praktyk i staży. Przykładowo na podstawie rekomendacji Rady Uniwersytet Wrocławski, Wydział Chemii otworzył nowy kierunek „Zielona chemia i gospodarka wodorowa” studia stacjonarne I stopnia, wspierający szkolenie kadr dla nowej branży – podsumowuje Przemysław Wojdyła, animator Rady.
Projekt „Sektorowa Rada ds. Kompetencji Sektora Chemicznego” realizowany jest w ramach projektu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie: 2.12 Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych, a finansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach umowy nr UDA-POWER.02.12.00-00SR13/18. Biuro Sektorowej Rady ds. Chemii mieści się w Szczecinie al. Piastów 48, 70-311 (Szczecin) pok. 522, tel. +48 91 852 36 31, www. radasektorowa-chemia.pl Realizatorzy projektu zapraszają do współpracy w ramach realizowanych działań.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...