Chemia i Biznes

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności Cookies"

Rozumiem i zgadzam się

Konfiguracja makiety

Qemetica uruchamia nowy biznes: produkcję energii z odpadów

2026-06-15

Qemetica uruchamia nowy segment działalności - Resource Recovery, którego głównym celem będzie wykorzystanie odpadów jako źródła energii. W połączeniu z międzynarodową ekspansją biznesu ma to wzmocnić odporność Grupy na wysokie ceny energii w Europie i zwiększyć jej konkurencyjność. 

- To początek nowego rozdziału, w którym odzysk energii z odpadów staje się jednym z filarów wzrostu naszej Grupy– mówi Kamil Majczak, prezes zarządu Qemetica.  

Jak dodaje, dla firmy działającej w sektorze chemicznym, który z natury jest energochłonny, to kwestia budowy odporności i bezpieczeństwa operacyjnego. Grupa ogłosiła już przetarg na budowę największej w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów w Inowrocławiu, o szacowanej wartości ok. 1,4 mld zł. Do 2032 roku Qemetica planuje uruchomienie kilku podobnych instalacji w Polsce, wykorzystujących odpady komunalne lub przemysłowe jako paliwo.  

- Musimy rozwijać własne źródła tańszej energii, jeśli chcemy pozostać konkurencyjni. Dlatego realizujemy w Inowrocławiu dwa strategiczne projekty energetyczne dla naszego biznesu sodowego: budowę największej w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz konwersję kotła węglowego na biomasę. Te inwestycje zwiększą bezpieczeństwo energetyczne fabryki sody, poprawią przewidywalność kosztów i wzmocnią jej konkurencyjność. Jednocześnie instalacja waste-to-energy stanie się fundamentem nowej jednostki Resource Recovery. Ale idziemy o krok dalej. W ramach nowo utworzonego biznesu poszukujemy kolejnych lokalizacji dla podobnych projektów w Polsce. Następnym przystankiem będzie Janikowo - przekonuje Kamil Majczak.

Grupa Qemetica zakłada, że rozwój segmentu Resource Recovery pomoże zabezpieczyć potrzeby energetyczne własnych zakładów, a jednocześnie stworzy nowe źródło przychodów oparte na sprzedaży energii i ciepła, a także przetwarzaniu odpadów komunalnych i przemysłowych.   

- W kolejnych etapach chcemy oferować energię także klientom zewnętrznym oraz społecznościom, w których zlokalizowane są nasze zakłady. Chcemy być partnerem dla samorządów w budowie efektywnych systemów ciepłowniczych. Nie da się tego zrobić w oparciu o węgiel - komentuje Piotr Kapuściński, który objął funkcję szefa nowego biznesu Resource Recovery w Grupie Qemetica. 


Qemeticaodpadyenergetyka

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Oddaj swój głos  

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu Chemia i Biznes zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu. Twój komentarz wyświetli się zaraz po tym, jak zostanie zatwierdzony przez moderatora. Dziękujemy i zapraszamy do dyskusji!


WięcejNajnowsze

Więcej aktualności



WięcejNajpopularniejsze

Więcej aktualności (192)



WięcejPolecane

Więcej aktualności (97)



WięcejSonda

Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?

Zobacz wyniki

WięcejW obiektywie