2024-11-28
Qemetica sfinalizowała zakup biznesu krzemionki strącanej od koncernu PPG za 1,2 mld zł w jednej z największych transakcji przeprowadzonej przez polską firmę na rynku amerykańskim. Tym samym, Qemetica, największy producent m.in. soli warzonej w Polsce, największy dostawca krzemianów w Europie przejął fabryki krzemionki w USA i Holandii, zwiększając w ten sposób przychody o ponad miliard złotych. Grupa staje się jednocześnie trzecim graczem w Europie i drugim w Ameryce Północnej na rynku krzemionki strącanej niezbędnej m.in. w produkcji nowoczesnych opon do aut. Z rynków obu Ameryk Qemetica będzie pozyskiwać przychody o równowartości blisko 800 mln zł, zwiększając tym samym geograficzną dywersyfikację działalności.
Ta największa akwizycja w obszarze przemysłu dokonana przez polską spółkę w USA jest efektem ogłoszonej przez Qemetikę strategii na lata 2024-2029. Przejęcia - oprócz wzrostu innowacji i rozbudowy portfolio o zrównoważone produkty - stanowią kierunek do wzmacniania obecności grupy poza Europą i poszukiwania nowych źródeł wzrostu. Nowe aktywo Qemetiki specjalizuje się w produkcji krzemionki strącanej, to jest kluczowego surowca dla globalnych branż: motoryzacyjnej, elektrotechnicznej i materiałowej (produkcja np. opon, akumulatorów, wypełniaczy). Akwizycja pozwoli Qemetice przyspieszyć ekspansję międzynarodową w krajach Ameryki Północnej i dywersyfikację portfolio produktowego, które już teraz trafia do blisko 100 krajów na świecie.
Od PPG, globalnego producenta krzemionki strącanej, Qemetica przejmuje zakłady produkcyjne o łącznej mocy wytwórczej na poziomie blisko 200 tys. ton. Biznes krzemionkowy stanie się drugim, pod względem przychodów, obszarem Qemetiki. Dzięki transakcji polska grupa stała się graczem numer dwa w Ameryce Północnej oraz numer trzy na Starym Kontynencie.
Różnorodne portfolio aktywów grupy, czyli m.in. soda kalcynowana i oczyszczona, sól warzona, poszerzone o krzemionkę, wydłuża łańcuch wartości Qemetiki. Oznacza to, że chemiczna grupa, będąc dziś jednym z największych w Europie dostawcą krzemianów, surowca niezbędnego do produkcji krzemionki, dzięki przejęciu nowego biznesu zaktywizuje się na kolejnym etapie produkcji, generując dodatkową marżę. Jednocześnie krzemiany powstają z sody kalcynowanej, której Qemetica jest jednym z kluczowych producentów w Europie.
- Qemetica dowiodła, że jest gotowa na międzynarodowe akwizycje. Z wielką satysfakcją finalizujemy nabycie biznesu krzemionki strącanej. Tak jak zapowiadaliśmy, jednym z naszych priorytetów jest dywersyfikacja geograficzna. Tworząc nowy, ósmy biznes podążamy w górę naszego łańcucha wartości, wychodzimy poza Europę i realizujemy nasze globalne aspiracje - mówi Kamil Majczak, prezes zarządu Qemetiki.
Dzięki transakcji, Qemetica nabywa zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych (w Lake Charles w Luizjanie) i Europie (w holenderskim mieście Delfzijl). Ponadto, w ramach przejęcia zyskuje dostęp do centrum badawczo-rozwojowego w Monroeville w Pensylwanii i linii produkcyjnej w Barberton w stanie Ohio. Nowy biznes ma dobre, stabilne perspektywy. Obszar krzemionki strącanej zatrudnia około 400 pracowników, którzy dołączą do dotychczasowej załogi Qemetiki, liczącej blisko 3500 tys. pracowników w Europie.
- Dzięki akwizycji w USA Qemetica wchodzi do ekstraklasy firm przemysłowych dysponujących aktywami produkcyjnymi w różnych miejscach świata, gwarantując tym samym dywersyfikację przychodów i transfer know-how. Ta transakcja to wzorcowy przykład ilustrujący naszą filozofię budowy wartości grupy. Nasze największe aktywo, Qemetica w spektakularny sposób, dokonuje największej tego typu akwizycji w USA zrealizowanej przez polską firmę - mówi Dawid Jakubowicz, prezes zarządu Kulczyk Investments.
Do tej pory Qemetica działała w ramach siedmiu linii biznesowych produkując sodę, sól warzoną, środków ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany i opakowania szklane, a także świadcząc usługi transportu kolejowego. Biznes Silica (krzemionki strącanej) będzie jej ósmym obszarem działalności. Oprócz nowego biznesu, Qemetica posiada dziewięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Niemczech oraz spółki dystrybucyjne w biznesie środków ochrony roślin w kilku krajach europejskich.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...