2015-08-07
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych zdecydował się na utworzenie Grupy Roboczej do spraw torebek foliowych. Zadaniem grupy będzie wypracowanie sposobów optymalnej transpozycji dyrektywy Parlamentu i Rady UE 2015/720 z dnia 29 kwietnia br.
Państwa członkowski zostały zobligowane dyrektywą do wprowadzenia odpowiednich przepisów w terminie do 27 listopada 2016 r. Zgodnie z dyrektywą, środki przyjmowane przez państwa członkowskie mogą być dwojakiego rodzaju.
Po pierwsze w grę może wchodzić przyjęcie środków zapewniających, aby do 31 grudnia 2019 r. roczny poziom zużycia nie przekraczał 90 lekkich plastikowych toreb na zakupy w przeliczeniu na osobę, a do 31 grudnia 2025 r. – 40 takich toreb w przeliczeniu na osobę; lub określenie podobnych celów wyrażonych w wadze. Bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z celów określających krajowe zużycie.
Drugim wariantem przewidzianym dla państw UE może być przyjęcie instrumentów zapewniających, aby do 31 grudnia 2018 r. lekkie plastikowe torby na zakupy nie były oferowane za darmo w punktach sprzedaży towarów lub produktów, chyba że wdrożone zostaną równie skuteczne instrumenty. W myśl proponowanego przez Brukselę przepisu, bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z tych środków.
W odniesieniu do dyrektywy Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych opowiedział się za wprowadzeniem opłaty na lekkie torby z tworzyw sztucznych w punktach sprzedaży detalicznej oraz wyłączeniem z regulacji bardzo lekkich torebek foliowych o grubości poniżej 15 mikronów (torebek higienicznych do ochrony żywności).
- Jesteśmy przekonani, że nie ma potrzeby wprowadzania innych środków, zwłaszcza przy braku wiarygodnych danych na temat obecnego zużycia torebek w Polsce – przyznał PZPTS w swoim oświadczeniu.
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych powstał w 1992 r. W 2006 r. stał się członkiem EuPC (Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych z siedzibą w Brukseli). Członkami PZPTS mogą być pracodawcy przetwórstwa tworzyw sztucznych działający w Polsce lub pracodawcy związani pośrednio z branżą przetwórstwa tworzyw sztucznych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...