2024-05-02
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych ostrzega, że specjalne zasady dotyczące konkretnych materiałów zagrażają celom środowiskowym i klimatycznym, a także pewności prawa i planowania dla przedsiębiorstw.
Parlament Europejski zaproponował 17 przepisów specjalnych, dotyczących opakowań z tworzyw sztucznych lub wyjątków dla opakowań wykonanych z innych materiałów w zakresie zakazów, celów w zakresie redukcji, możliwości recyklingu i wykorzystania recyklatów, a także ponownego użycia. W ocenie PZPTS, tak odmienne regulacje dla różnych materiałów opakowaniowych mają charakter arbitralny, gdyż nie mają dla nich uzasadnienia i w efekcie prowadzą do zmiany zachowań użytkowników od regulowanych opakowań z tworzyw sztucznych na rzecz nieregulowanych opakowań jednorazowych wykonanych z innych materiałów, tworząc tym samym nowe problemy środowiskowe.
- Przed trendem zastępowania opakowań plastikowych łatwych do recyklingu opakowaniami z papieru z powłoką z tworzyw sztucznych trudnymi do recyklingu od lat ostrzegają eksperci, m.in. organizacje ekologiczne. Takie opakowania kompozytowe z tworzywa sztucznego i papieru to jedyna kategoria opakowań, której wolumen rośnie w Niemczech, która nie osiągnęła celów recyklingowych na 2022 rok i której możliwości do recyklingu maleją. Dodatkowo inne materiały opakowaniowe są średnio o 40% cięższe od opakowań z tworzyw sztucznych i w związku z tym prowadzą do większej, a nie mniejszej ilości odpadów opakowaniowych. Bezpodstawne szczególne zasady i zwolnienia dotyczące konkretnych materiałów są również sprzeczne z zasadą równego traktowania zapisaną w prawie UE i zasadą proporcjonalności (w szczególności brakiem zrównoważonego rozwoju i potrzeby), jak pokazuje ostatnia opinia prawna kancelarii Dentons. Zagrażają zatem one pilnie potrzebnej dla gospodarki pewności prawnej i planistycznej, ponieważ dotknięte przedsiębiorstwa mogą i będą dokonywać oceny PPWR w sądzie. Dotyczy to w szczególności proponowanego przez Radę i Parlament zakazu stosowania plastikowych opakowań zbiorczych do butelek w sprzedaży detalicznej oraz proponowanego przez Radę zakazu stosowania plastikowych opakowań do nieprzetworzonych owoców i warzyw - brzmi stanowisko PZPTS.
Dlatego też organizacja reprezentująca interesy polskich przetwórców tworzyw sztucznych zaleca uchylenie przepisów szczególnych dla opakowań z tworzyw sztucznych oraz wyjątków dla innych materiałów opakowaniowych w zakresie zakazów, celów redukcyjnych, przepisów dotyczących możliwości recyklingu i wykorzystania recyklatów, a także ponownego użycia.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...