2023-07-05
Eksperci firmy PwC przekonują, iż branża recyklingu w Polsce potrzebuje finansowego wsparcia. W ich ocenie należy usprawnić udrożnianie systemu recyklingu, m.in. poprzez radykalny wzrost stawek dla podmiotów wprowadzających.
Zdaniem PwC, system powinien zostać skonstruowany w taki sposób, aby udało mu się pokryć adekwatne koszty już na początkowym etapie jego wdrażania. Jak najszybsze wdrożenie zasady “zanieczyszczający płaci” powinno być kluczowym czynnikiem finansowania gospodarki odpadami.
- Brak adekwatnego finansowania spowoduje, iż Polska nie tylko nie będzie w stanie zrealizować unijnych celów w zakresie odzysku i recyklingu odpadów, lecz zwiększy się także ilość składowanych odpadów, których przetworzenie bez wsparcia systemowego jest trudne i nieopłacalne finansowo i środowiskowo. Dodatkowo, należy ułatwić i usprawnić uzyskiwanie pozwoleń na przetwarzanie odpadów. Przepisy dotyczące uzyskiwania pozwoleń na przetwarzanie odpadów powinny być racjonalne i proporcjonalne w stosunku do nałożonych na Polskę celów. Należy również podjąć działania mające na celu usprawnienie działania urzędów – przede wszystkim zwiększyć ich przepustowość, tak by pozwolenia były wydawane w ustawowych terminach. Obecny system jest dysfunkcyjny, co uniemożliwia sprawne pozyskiwanie pozwoleń na przetwarzanie odpadów, a to tylko pogłębia problemy branży recyklingu w Polsce. Należy rozważyć zwiększenie zatrudnienia w obszarze kompetencji środowiskowych administracji lub uproszczenie postępowania zmierzającego do wydania pozwolenia – czytamy w raporcie PwC.
Eksperci firmy przekonują, iż system gospodarki odpadami opakowaniowymi powinien być w pełni finansowany przez wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek. Taki sposób zapewni nie tylko realną odpowiedzialność producentów za wprowadzone odpady, lecz również będzie stanowić bodziec ekonomiczny do ekoprojektowania opakowań, pośrednio redukując ilość generowanych odpadów opakowaniowych.
- Przynajmniej część wnoszonych opłat środowiskowych, to jest opłat produktowych, opakowaniowych powinna trafiać na fundusz celowy, np. w ramach NFOŚiGW, mający na celu zniwelowanie luki inwestycyjnej obecnej w branży recyklingu. Średni wiek maszyn eksploatowanych przez zakłady recyklingu to ponad 15 lat. Oznacza to konieczność ponoszenia większych nakładów na ich konserwację, zmniejszoną konieczność zabezpieczenia środków na modernizację parku maszynowego. Dlatego bez dofinansowania w tym zakresie system nadal pozostanie nieefektywny. Podstawową zasadą gospodarki odpadami powinno być odzyskiwanie kosztów od producentów odpadów lub podmiotów, które pośrednio przyczyniają się do produkcji odpadów, takich jak producenci produktów w opakowaniach (zanieczyszczający płaci). Pamiętać przy tym należy, że opłaty powinny być kalkulowane w oparciu o wprowadzane opakowania, a nie zebrane odpady opakowaniowe, tj. na początku cyklu życia produktu, a nie na jego koniec. Konstrukcja taka spowoduje, iż branża – w tym recyklerzy – będzie w stanie uzyskać odpowiednie dofinansowanie również do etapów poprzedzających recykling, czyli zbiórki, transportu czy sortowania odpadów. Docelowo, opłaty są pobierane w celu pokrycia kosztów poszczególnych usług (sortowanie, recykling lub unieszkodliwianie odpadów) świadczonych przez podmioty zajmujące się gospodarką odpadami – podkreśla PwC.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...