2022-01-07
Europejska organizacja przetwórców tworzyw sztucznych - European Plastics Converters (EuPC), ostrzega, że w łańcuchu dostaw tworzyw sztucznych istnieje wielkie ryzyko dewastacji „celów własnych”. W skrócie: przetwórcy apelują do dostawców, aby ci nie podwyższali cen za surowce, bo ucierpią na tym wszyscy.
W oświadczeniu władze EuPC zauważają, że w latach 2020-2021 pojawiły się ogromne trudności w światowej produkcji. W tym kontekście szczególnie dotkliwie poszkodowany został przemysł tworzyw sztucznych. Jest to branża, która nawet w normalnych czasach podlega ekstremalnej zmienności i jest uzależniona od licznych globalnych dostaw szeregu materiałów pośrednich, tak aby utrzymać równowagę między podażą a popytem. Od czasu pojawienia się pandemii COVID-19 można było przewidzieć, że sektor tworzyw będzie jedną z głównych ofiar nieuniknionych niedoborów surowcowych i zakłóceń produkcyjnych. Mniej przewidywalne było to, że w 2021 r. w pojawi się wyższa podaż i trwalsze siły wyższe u producentów niż miało to miejsce wcześniej. Ponadto ekstremalne zjawiska pogodowe, w połączeniu z COVID-19, zaostrzyły i tak silne trudności w branży.
W ocenie EuPC, większość europejskich przetwórców w ostatnich miesiącach była zdania, że pozory normalności wróciły. Faktycznie, z kilkoma wyjątkami, większość materiałów stała się łatwo dostępna, a ceny zaczęły odzwierciedlać rzeczywistość rynkową. Nie oznacza to jednak braku wyzwań. Przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych stanął właśnie w obliczu ogromnych „dopłat” energetycznych i innych jednostronnych nierynkowych prób dostosowania cen, które mogą potencjalnie stanowić egzystencjalne zagrożenie dla niego.
Dopłaty te proponuje szerokie grono dostawców wielu rodzajów polimerów, niezależnie od ich rzeczywistych struktur kosztów i marż. Zdaniem organizacji przetwórczej, nikt oczywiście nie kwestionuje eskalacji kosztów energii, ale są one integralną częścią cen kontraktowych i indeksów rynkowych, które są podstawą wyceny ze strony przetwórców tworzyw dla ich klientów. Wzrosty te mają skalę, która zniwelowałaby marże wielu przetwórców, którzy notorycznie utrzymują się na bardzo skromnych poziomach rentowności. Krótko mówiąc, dostawcy polimerów, którzy proponują te dodatkowe koszty, nie mogą nie wiedzieć, że próbują nałożyć na swoich klientów karne i niemożliwe do odzyskania koszty, które zdziesiątkują branżę przetwórstwa tworzyw i wygenerują straty w perspektywie średnioterminowej ze szkodą dla samych siebie. Najbliższe tygodnie pokażą, jak potoczy się ta kwestia i czy nastąpi odprężenie w całym łańcuchu dostaw.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...