2013-12-06
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych skrytykował propozycję Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia zużycia w państwach unijnych lekkich torebek foliowych.
Będący członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Tworzyw Sztucznych EuPC oraz skupiający przedsiębiorstwa zatrudniające ok. 8 tys. osób i generujące obroty rzędu 5 mld zł rocznie, PZPTS krytycznie odniósł się do sugestii KE, która kilka tygodni temu zaproponowała ograniczenie wykorzystania przeznaczonych na zakupy opakowań foliowych o grubości poniżej 50 mikronów. Wniosek KE ma na celu redukcję zużycia foliówek poprzez zezwolenie na odstępstwo od artykułu 18 dyrektywy 94/62/EC, który to artykuł reguluje swobodę wprowadzania opakowań na rynek.
„PZPTS popiera inicjatywę ograniczenia nieodpowiedzialnego postępowania z opakowaniami, w tym także lekkimi torbami foliowymi na zakupy. Promujemy ponowne zastosowanie torebek foliowych oraz podwyższanie poziomu ich odzysku i recyklingu w celu całkowitego ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jednocześnie nie możemy się zgodzić z propozycją dyskryminacji produktów z tworzyw sztucznych i uważamy, że narusza ona podstawowe zasady funkcjonowania rynku wewnętrznego” – czytamy w komunikacie PZPTS. – „W naszej ocenie UE powinna zrobić więcej w celu wsparcia dobrowolnych inicjatyw, takich jak np. V Bags Europe, dobrowolne zobowiązanie branży do uregulowania obrotu oraz ograniczenia ilości wprowadzanych w UE torebek foliowych. Uważamy, że ta propozycja Komisji Europejskiej jest oczywistym naruszeniem zasady proporcjonalności, wniosek ma na celu zmniejszenie zużycia „lekkich toreb plastikowych", ale może umożliwić sytuacje, w których państwa członkowskie mogą zakazać stosowania tych produktów” – brzmi oświadczenie PZPTS.
Według Związku propozycja ta ma na celu zalegalizowanie sytuacji we Włoszech, gdzie tylko biodegradowalne i kompostowalne torebki dopuszczone są do obrotu. Włoskie uregulowania sprzyjają dystrybucji biotworzyw kosztem konwencjonalnych polimerów i nie biorą pod uwagę końca życia produktu. Tymczasem wiadomo, że nawet niewielka ilość biopolimerów może zanieczyścić większą partię tworzyw czyniąc ją niezdolną do recyklingu. Propozycja UE legalizuje więc tego rodzaju działania.
- W niektórych krajach UE, jak np. Niemcy nie ma problemu zanieczyszczeń torbami foliowymi. Obecnie w Niemczech odzyskuje się 98% opakowań z tworzyw sztucznych. Dzieje się tak dzięki skutecznemu systemowi odzysku wspartemu kaucjonowaniem butelek PET i wysokiej świadomości ekologicznej społeczeństwa - argumentują przedstawiciele PZPTS. - Polska jest dopiero w fazie wdrażania odpowiednich przepisów, jednakże w naszej ocenie odpowiedni system odzysku przy prawidłowym wspomaganiu recyklingu wraz z jednoczesną edukacją społeczeństwa doprowadzi do zadawalających wyników. Wyłączanie, bądź dyskryminowanie pewnych produktów, czy opakowań nie spowoduje oczekiwanych efektów. Dodatkowo badania wskazują, że torebki foliowe stanowią wagowo mniej niż 1% ogółu opakowań wprowadzanych na rynek. Z punktu widzenia zagospodarowania odpadów opakowań jest to zupełnie marginalna ilość - przekonują przedstawiciele PZPTS.
Odnosząc się do kwestii oceny przez Komisję Europejską ograniczenia emisji CO2 w przypadku zakazu stosowania lekkich torebek foliowych na zakupy PZPTS zauważa w ślad za Europejskim Stowarzyszeniem Przetwórców EUPC istotny błąd w informacji podanej przez KE. Otóż twierdzi ona, że w przypadku zakazu użycia foliówek emisja CO2 zmniejszy się o 147,6 mln ton. W rzeczywistości poprawna wielkość to 1,44 mln ton.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...