2025-03-21
Z danych udostępnionych przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN)dowiadujemy się, że w 2024 r. krajowe rafinerie przerobiły około 27,6 mln ton ropy naftowej, co oznacza wzrost o 3% względem 2023 r.
Organizacja podała, że blisko 90% surowca do przerobu trafiło do Polski z trzech krajów: Arabii Saudyjskiej, Norwegii i USA. Ważnymi kierunkami dostaw były również Nigeria i Gujana. Ropa wydobywana w Polsce stanowiła niewielką część zaopatrzenia polskich rafinerii, jednakże był to większy wolumen niż dostawy z Wielkiej Brytanii czy Algierii.
Miniony rok był pierwszym, w którym nie dostarczono do Polski ropy z Rosji, co jednoznacznie podkreśliło kluczową rolę infrastruktury do obsługi dostaw drogą morską: Naftoportu, zbiorników magazynowych PERN na wybrzeżu, a także rurociągu Pomorskiego z Gdańska do Płocka.
- Podobnie jak w 2023 r. to Arabia Saudyjska była głównym dostawcą surowca rafineryjnego. Z wolumenem blisko 14,1 mln ton samodzielnie zaspokoiła ponad połowę krajowego zapotrzebowania na ropę. W 2024 r. zauważalnie mniej surowca niż w 2023 r. trafiło do Polski z Norwegii, jednakże wciąż jest to drugi najważniejszy kierunek dostaw z wolumenem 8,7 mln ton ropy. Dostawy z USA wzrosły o 56% r/r i wyniosły 2,2 mln ton - informuje POPiHN.
W ciągu ostatniej dekady struktura dostaw ropy do Polski uległa całkowitej zmianie. Jeszcze w 2014 r. rosyjska ropa REBCO stanowiła 91% dostaw surowca do polskich rafinerii. O przewadze zakupów tego gatunku ropy decydowały kontrakty długoterminowe, atrakcyjna cena, dostosowanie technologiczne rafinerii oraz wykorzystanie transportu rurociągowego, który jest najtańszym środkiem logistyki dostaw.
Po 2015 r. z powodów politycznych zapoczątkowano odejście od rosyjskiej ropy poprzez dywersyfikację dostaw.
Niespodziewanym testem na odporność systemu w przypadku odcięcia dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń” był „kryzys chlorkowy” w 2019 r., gdy z uwagi na silne zanieczyszczenie produktu przez 46 dni ropa nie płynęła do Polski. W 2021 r., w ostatnim okresie przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę, udział rosyjskiej ropy w dostawach do polskich rafinerii udało się zmniejszyć do 61%.
W odpowiedzi na kontynuowaną rosyjską agresję na Ukrainę, Unia Europejska nakładała na Rosję kolejne pakiety sankcji. W szóstym pakiecie uwzględniono embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej drogą morską, które weszło w życie 5 grudnia 2022 r.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...