2022-12-05
Zetkama przybliża w jaki sposób produkuje zawory i jak bardzo elementy te są potrzebne we współczesnym przemyśle, w tym branży chemicznej.
Zetkama, należąca do holdingu Mangata to jeden z największych producentów armatury przemysłowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Atutem spółki jest własna odlewnia żeliwa, która wykonuje odlewy na potrzeby własne, a także jako OEM dla takich branż armatura, maszyny, robotyka. Zetkama dostarcza więc z jednej strony m.in. komponenty do produkcji robotów przemysłowych, z drugiej – różnorodną armaturę wykorzystywaną w kopalniach siarki i infrastrukturze krytycznej, w tym coraz częściej i chętniej stosowane zawory z napędami.
– Jesteśmy elastyczni, bo tego wymaga dziś rynek. Zarówno w zakresie produkcji armatury, obróbki i wykańczania odlewów zgodnie z wymaganiami klienta, jak i w zakresie dystrybucji. Biorąc pod uwagę zarówno jakość wykonania, jak i konstrukcję naszych produktów to należą one do światowej czołówki. Spełniamy wszystkie wymagania, jakie stawiane są w każdym rodzaju zastosowań, w tym wymagania dotyczące szczelności dla armatury przeznaczonej do mediów niebezpiecznych, ale to oczywiście nie powód, żeby nie rozwijać i nie unowocześniać naszych produktów. Zwłaszcza, że dziś w armaturze coraz częściej oczekuje się specjalistycznych rozwiązań, spełniających określone wymagania – podkreśla Jerzy Kożuch, prezes zarządu spółki Zetkama.
Zawory od Zetkamy mogą być elementem różnych instalacji. O parametrach armatury i jej możliwym zastosowaniu decydują jej podstawowe materiały (żeliwo szare, żeliwo sferoidalne, staliwo i stal stopowa). Zawory służą do kontroli procesu przesyłania czynników płynnych, gazowych, granulatów, emulsji i proszków. Znajdują one zastosowanie w branży chemicznej, ciepłowniczej, stoczniowej, spożywczej, HVAC oraz szeroko pojętym przemyśle i energetyce zawodowej. Produkcja armatury odbywa się w trzech zakładach: w Ścinawce Średniej, Głuchołazach i Sosnowcu.
Zetkama ma dzisiaj w swojej ofercie zawory zaporowe, zawory mieszkowe, zawory bezpieczeństwa, filtry, przepustnice, zasuwy, zawory zwrotne, kurki kulowe, kompensatory, zawory pływakowe, kosze ssawne, zawory antyskażeniowe, płynowskazy i zawory odpowietrzające.
Odlewnia Zetkamy posiada moce wytwórcze rzędu ok. 10 tys. ton. rocznie. Specjalizuje się w produkcji odlewów z żeliwa szarego, a także z różnych gatunków żeliwa sferoidalnego. Firma dostarcza klientom zarówno odlewy surowe, jak i obrobione.
– Oczywiście w pierwszej kolejności wykorzystujemy odlewy do produkcji własnej armatury. Ta pionowa dywersyfikacja minimalizuje nam w dużej mierze ryzyka związane ze zrywanymi łańcuchami dostaw odlewów z innych kontynentów. Wieloletnie doświadczenie w produkcji odlewów armaturowych ma też kapitalne znaczenie dla jakości produkowanych przez Zetkamę zaworów. Wszyscy pracownicy wiedzą dobrze jakie jest zastosowanie produkowanych w Ścinawce odlewów na potrzeby własne. Odlewy OEM dobieramy z kolei optymalnie pod naszą technologię wytwarzania i preferujemy odlewy z obróbką i malowaniem, bo pozwalają na to zdolności obróbcze w naszych trzech fabrykach. Oferowanie klientowi odlewów OEM jako gotowych części do montażu daje większe możliwości obniżenia kosztów i redukcji śladu węglowego. Jednym z kluczowych produktów OEM są dzisiaj w Zetkamie części do robotów przemysłowych. Obecnie, w tak szybko zmieniającym się otoczeniu ekonomicznym, które poddane zostało tak dużej presji kosztowej, musimy systematycznie podnosić efektywność procesów produkcyjnych i zwiększać sprawność stosowanych urządzeń. Dlatego systematycznie inwestujemy w nasze maszyny i poprawiamy technologię wytwarzania - opowiada Jerzy Kożuch.
Współczesny przemysł stawia wysokie wymagania produktom, które są komponentami instalacji przemysłowych. Powinny one być wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami oraz regulacjami prawnymi. Produkty Zetkamy spełniają te wymogi. Zapewniają skuteczność sterowania czynnikami w procesach technologicznych oraz zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.
– Zawór i jego niezawodność zawsze mają wpływ na koszty procesu i są kluczowym elementem bezpieczeństwa, zarówno pracowników, jak i instalacji czy też ciągu technologicznego. Stąd rozwój technologii i przemysłu powoduje, że konieczne jest stałe wprowadzanie udoskonaleń zaworów – podkreślają w Zetkamie.
Kluczowe dla rozwoju firmy jest uruchomione dwa lata temu nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe – laboratorium spółki zależnej Zetkama R&D, które umożliwia nam prowadzenie badań dla różnych rozwiązań technologicznych i materiałowych, jak i ich wdrażanie. To są wymierne korzyści, które pozwalają nam konkurować na wielu rynkach z innymi producentami.
- Nikt nie ma wątpliwości, że sytuacja gospodarcza jest poważna i wchodzimy w okres spowolnienia nie tylko w kraju, ale także w całej Europie. Jednak z perspektywy zarówno spółki Zetkama, jak i całego holdingu Mangata w najbliższych kilku miesiącach nie ma poważniejszych zagrożeń dla ciągłości produkcji i realizowanych kontraktów. Najlepszym sposobem na stabilizację procesów produkcyjnych jest dywersyfikacja, zarówno branżowa, jak i geograficzna, oraz stała współpraca z dystrybutorami - podsumowuje prezes Jerzy Kożuch.
Zetkama oferuje ponad 2 tys. wyrobów armaturowych, które sprzedaje do ponad 75 krajów na całym świecie. Przychody segmentu armatury i automatyki przemysłowej Mangaty, w którym funkcjonuje Zetkama wyniosły po trzech kwartałach 2022 roku 157,6 mln zł, czyli o 29% więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...