2021-01-20
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) zastanawia się, w jaki sposób przemysł chemiczny może pomóc Unii Europejskiej w przekształceniu gospodarki o obiegu zamkniętym w opłacalną strategię wzrostu gospodarczego?
W ocenie Martina Brudermüllera, prezesa Cefic, a jednocześnie dyrektora generalnego koncernu BASF, gospodarka o obiegu zamkniętym ma sens ekonomiczny i środowiskowy, zwłaszcza dla przemysłu chemicznego, który leży u podstaw rozwiązań, które będą w przyszłości bardzo potrzebne. Szef Cefic jest zdania, że gospodarka o obiegu zamkniętym jest dla Europy koniecznością, aby osiągnąć cele klimatyczne, ale poza tym jest obowiązkiem zmierzającym w kierunku przyszłości o bardziej zamkniętym obiegu i stwarza ogromne możliwości dla sektora chemicznego.
- Rozwiązania o obiegu zamkniętym, takie jak recykling chemiczny, będą miały ogólnie pozytywny wpływ na środowisko w całym cyklu życia produktu. Musimy myśleć o innowacjach, gdyż wszyscy chcemy, aby gospodarka o obiegu zamkniętym stała się rzeczywistością i w tym celu musimy współpracować z nauką, aby wprowadzić innowacyjne technologie, takie jak recykling chemiczny i to na dużą skalę - stwierdził Brudermüller.
Dodał on, iż przeprowadzono już wiele badań, ale teraz nadszedł czas na zwiększenie skali projektów Jeśli UE poważnie podchodzi do gospodarki o obiegu zamkniętym, to nie może eksportować swoich odpadów i konieczny jest rozwój wspólnego unijnego rynku odpadów, tak aby istniał zasób dla rozwoju technologii recyklingu chemicznego.
Prezes Cefic podkreśla, że odpady tworzyw sztucznych to poważny problem, a składowanie ich nie ma sensu, ponieważ wartość odpadów nie jest wtedy wykorzystywana.
Komisja Europejska przekonuje z kolei, że w jej planie są działania dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym i trwają analizy, w jaki sposób odpady mogą być utrzymywane w obiegu w Europie i nie staną się produktem eksportowym.
Prezes CEFIC zaapelował również o konieczność zbiorowej, politycznej odpowiedzialności za stworzenie systemu, który umożliwi rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...